Sluneční paprsky - proč jsou zdravé?
Čím jsme starší, tím větší máme potřebu slunečních paprsků, respektive slunečního světla. Že je to hloupost? Nikdy jste neřekli, že už máte dost toho depresivního mlhavého počasí? Že se těšíte na den, který bude začínat a končit sluníčkem? Že máte smutek na duši a špatnou náladu, když je venku dlouho pošmourno? Určitě ano. A má to své důvody.
Samozřejmě jsme různí lidé s různými potřebami, a tak zatímco někomu stačí sluníčko a s tím související teplo jen střídmě v závislosti na našem mírném podnebném pásu, organismus jiného vyžaduje téměř tropy. Každopádně vitamín D, který se tvoří právě díky sluníčku, je pro nás nepostradatelný.
Podle jedné studie trpí nedostatkem vitamínu D víc než polovina populace. Co to znamená? Že se málo pohybujeme venku, jsme zavření v místnostech, sluníčko se k nám nedostane. A kam nechodí slunce, tam chodí lékař, to věděly už naše prababičky. Přímým kontaktem slunečních paprsků s pokožkou se totiž tvoří pro náš organismus velice důležitý vitamín D.
Jaká je funkce vitamínu D?
- jedná se o vitamín rozpustný v tucích
- podílí se na vstřebávání vápníku
- udržuje minerální rovnováhu organismu
- podílí se na tvorbě kostí a zubů
Kde kromě slunečního záření najdeme vitamín D?
- v tucích, nejvíce v mořských rybách
- ve vejcích, v mase
- v másle a mléčných výrobcích
- v avokádu
Nejzdravější druhy ovoce a zeleniny
Co zapříčiňuje nedostatek vitamínu D?
- časté respirační onemocnění
- onemocnění dásní a zubů
- vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění
- svalovou únavu
- horší poúrazové hojení ran
- zpomalený růst u dětí
- ekzémy
- podrážděnost, nervozitu
- zánětlivé onemocnění střev
- podle některých studií dokonce vede nedostatek vitamínu D kromě srdečního infarktu též k mozkové mrtvici
Jak je vidět, sluneční paprsky jsou důležité nejenom pro pocit komfortu a naše psychické pohodlí, ale mohou být závdavkem též mnoha vážných tělesných onemocnění. Proč se tedy nesnažit tomuto předejít. Vždyť alespoň hodinový pobyt venku snad není tak náročný na skloubení s naším celodenním programem, nebo ano?
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková