Reishi, čaga a shiitake - houby nesmrtelnosti
Čaga a reishi jsou známé jako houby nesmrtelnosti, reishi se také někdy říká "lék králů" a chaga se zase může pochlubit přízviskem "královna bylin". V sortimentu zdravé výživy můžete narazit na nový doplněk stravy s unikátní vyváženou kombinaci sibiřské čagy a reishi.
Houba reishi podle všeho prospívá lidem trpícím širokým spektrem nemocí, od vysokého krevního tlaku až po AIDS. Reishi byla pro své účinky oslavována už ve starověké východní medicíně. Podporuje obranyschopnost organismu, dokáže bojovat s rakovinou, prospívá srdci, klidní nervy a dokáže ulevit i od alergií a zánětů.
Reishi - její druhy, výskyt a specifika
Existuje šest různých druhů reishi rozdělených podle barev, za nejúčinnější odrůdu je však považována červená reishi pěstovaná na dlouhých dřevěných kmenech po dobu 12 měsíců. Je to nejběžnější druh reishi v Severní Americe, Japonsku, Číně, Korey a na Tchaj-wanu. V přírodě roste na opadavých stromech v silně zalesněných oblastech Číny a Japonska, v současnosti se však také hojně pěstuje komerčně. Reishi však rozhodně není houba vhodná k ozvláštnění vašich běžných pokrmů. Je z více než 90 % tvořena nestravitelnou vlákninou, má výrazně dřevnatou strukturu a k tomu je ještě hořká. Navzdory tomu se mletá reishi používá k přípravě podpůrného čaje, někde ji dokonce přidávají i do polévek. V obchodech se zdravou výživou jsou pak k dostání kapsle, tablety a výtažky z reishi. Japonské studie poukazují na blahodárnost užívání reishi v kombinaci s vitaminem C pro podporu jejích léčivých účinků.
Čaga sibiřská – základ tradičního lidového léčitelství
Čaga je skvělým zdrojem velice specifických látek, jako jsou triterpeny, adaptogeny a betaglukany. Už po staletí je používána pro posílení oslabené imunity, ke zmírnění chronických zánětů, na žaludeční problémy i k detoxikaci. Nejnovější klinické studie se zabývají vlivem této houby na pacienty s rakovinou a jedince procházející chemoterapií. Čaga roste na břízách a využívá tak nutriční vlastnosti tohoto stromu. Obsahuje velké množství vitamínu B, flavonoidy, minerály a enzymy. Je jedním z nejbohatších zdrojů kyseliny pantothenové, která je důležitá pro činnost nadledvinek a prospívá trávicímu systému. Čaga sibiřská je čistě přírodním produktem, nedá se uměle vypěstovat. Vyskytuje se velice zřídka, je proto velmi vzácná.
Shiitake – mocný zázrak z Japonska
Houba shiitake pochází z Japonska a je velmi bohatá na potřebné esenciální aminokyseliny, minerální látky i vitaminy skupiny B. Je známá také pod názvem houževnatec jedlý, dokáže mimo jiné regulovat množství cholesterolu v těle a metabolizuje karcinogeny v organismu. Působí také jako antibiotikum, uvádí do normálu krevní tlak a omezuje pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění. Shiitake také mírní symptomy alergií a můžeme směle uvést i fakt, že podporuje potenci.
Nejzdravější houby pro silnou imunitu i dlouhověkost
Na fascinující a často nedoceněné vlastnosti hub všeobecně vědci upozorňují už dlouho a poměrně často. Určitě to tak bude i do budoucna, protože z hlediska zdravotních přínosů je v současnosti zkoumáno více než 100 druhů. Mezi zmíněnými pozitivními účinky pro organismus najdeme i schopnost zpomalení stárnutí. Výše zmíněné druhy hub jsou rozhodně považovány za nejpřínosnější, jen jedna z nich – reishi, jinak také Lesklokorka lesklá, se však může vyskytovat i v našich lesích.
Miso polévka jen ze tří ingrediencí - učiněný zázrak pro tělo
Zdroj: superionherbs.cz, aktivityprozdravi.cz, bety.cz, vimcojim.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová