Úrazy

Vlhké hojení ran

Milena Mocková
29.09.2011

Která rána se zahojí rychleji a bez jizev? Je to ta, která se zaceluje ve vlhkém prostředí nebo nasucho se strupem? Převládá názor, že druhá varianta je ta správná, ale opak je pravdou. Co je to vlhké hojení a jaké jsou jeho výhody?

Klasická obinadla a gázu v dnešní době vytlačuje vlhký způsob ošetřování ran. Tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje mnoho růstových a výživných látek, které přispívají k úspěšnému hojení.

Moderní materiály užívané k ošetřování ran jsou proto na rozdíl od suchých gáz, které ránu vysušují, uzpůsobeny tak, aby v ráně vlhké prostředí udržovaly. Kromě toho mají schopnost chemicky vázat kyslíkové radikály vznikající při zánětlivých procesech, a tím zabraňují vzniku zánětů.

Výhody vlhkého hojení

Vlhké hojení tvoří dokonalou ochranu, protože k ráně nepropouští vodu ani bakterie a naopak umožňuje odvádění potu z pokožky. Zároveň rychle tiší bolest spojenou s poraněním, protože nervová zakončení, která jsou při poranění obnažená, jsou chráněna vzniklým gelem a nedochází k jejich dráždění.

Další velkou výhodou vlhkého hojení je, že zkracuje dobu hojení až o 40 %. Například u popálenin dochází ke zhojení v průměru už za 6 dní. Při vlhkém hojení navíc nevznikají jizvy. Náplasti na bázi vlhkého se nepřilepí k ráně a jsou zcela nealergizující, takže je mohou využívat i alergici a lidé s citlivou pokožkou.

Druhy obvazů

  • Suchý obvaz – vata, gáza, buničina, tkané obvazivo
  • Vlhký obvaz – hydrogely, obvazy s aktivním uhlím a stříbrem, antiseptické obvazy, algináty, bioaktivní preparáty, hydropolymery, hydrokoloidy, filmové obvazy, měkké silikony, neadherentní obvazy

Použití vlhkého obvazu

Použití je zcela jednoduché. Vlhké náplasti nemají klasický polštářek. Ten je nahrazen látkou nazývanou hydrokoloid. Hydrokoloid reaguje s tekutinou, která vytéká z rány, a při hojení tak nevzniká klasický strup, ale bílý gel, který pro hojení vytváří dobré podmínky a poškozená kůže se rychleji regeneruje.

Tímto způsobem se úspěšně léčí odřeniny, drobné popáleniny, řezná poranění, operační rány, puchýře, opary, bércové vředy, diabetické nohy.

Metoda vlhkého hojení není už dávno určena pouze pro lékaře a nemocnice. Náplasti, které využívají pokrokovou hydrokoloidní technologii, seženeme běžně v lékárnách. V nabídce je několik druhů:

  • náplasti na puchýře
  • náplasti na popáleniny
  • náplasti na odřeniny
  • náplasti na řezná poranění

 

Jaké hojení ran upřednostňujete vy a máte zkušenosti s vlhkým hojením?

Autor: Milena Mocková

Když se zkoušky nepovedou
Zánět močových cest - dámský problém

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

Porucha řeči - dyslalie
Vady řeči

Porucha řeči - dyslalie

Dyslalie, neboli patlavost je nejrozšířenější poruchou řeči nejen u dětí, ale také u dospělých. Jedná se o vadné tvoření hlásek.