Úrazy na ledu - jak jim předejít?
Zima udeřila v nečekané síle. Nejen celorepublikovými přívaly sněhu, ale také nezvykle dlouho trvajícími mrazy. V dnešním článku se nazaměříme na zimní radovánky, ale na úrazy, které se mohou přihodit při pádu na náledí.
Záchranáři a lékaři mají v posledních dnech napilno, neboť kluzký terén je příčinou mnoha poranění. Z jejich pozorování vyplývá, že na zledovatělých cestách a chodnících dochází nejčastěji k pohmožděninám. Narůstá také počet zlomenin horních a dolních končetin a úrazů hlavy a páteře.
Pohmožděniny
Pohmožděniny jsou podpovrchová zranění způsobená prudkým nárazem těla na jakékoliv těleso, či na zem. V místě nárazu vzniká často otok a zčervenání (podkoží se naplní krví), u končetin může dojít k omezení hybnosti. Nejohroženější skupinou lidí jsou senioři, protože jejich tělo je méně odolné a tkáně se pohmoždí při mnohem slabším nárazu než u mladších jedinců.
Léčba pohmožděnin
Poškozená tkáň se většinou do několika dnů sama zregeneruje. Proces uzdravení můžete urychlit, když budete pohmožděné místo mazat mastmi, např. s obsahem heřmánku, kostivalu či aloe vera.
Zlomeniny
Zlomenina je stav, kdy dojde k narušení celistvosti kosti. Zlomenin je mnoho typů a při úrazu není vždy jednoznačné, že se jedná o zlomeninu. V případě, že máte po pádu problém s hybností některé části těla, místo je bolestivé a oteklé, je nutné navštívit lékaře, který provede rentgenové vyšetření.
Samostatnou kapitolou je v zimních měsících velmi častá zlomenina krčku. Zejména u starších lidí trpících osteoporózou dochází při pádu k přerušení souvislosti stehenní kosti v místě, kde se zužuje. Toto poranění se projevuje velkou bolestí a otokem v oblasti kyčle a znemožňuje poraněnému jedinci stoj a chůzi.
Léčba zlomenin
Léčba spočívá v napravení a znehybnění kosti tak, aby srostla pokud možno do původní podoby. U komplikovanějších zlomenin musí být provedena operace, nebo dokonce nahrazena část kosti či kloubu.
Úrazy hlavy a páteře
Silnější úder do hlavy při pádu může způsobit otřes mozku. Indikátorem bývá bolest hlavy, bezvědomí (byť chvilkové) nebo zvracení. Vytéká-li z ucha či nosu slámově zbarvená tekutina, nebo vodnatá krev, může jít dokonce o zlomeninu lebky.
Při jakémkoliv podezření je nutné navštívit lékaře, stejně jako při bolestech v oblasti páteře. Úraz páteře nemusí totiž nutně znamenat ochrnutí a ve většině případů jde léčit.
Jak nejlépe úrazu předejít
Co dělat, abychom se nepříjemnému pádu na zledovatělých chodnících a všem jeho důsledkům vyhnuli? Samozřejmostí je opatrná chůze na zledovatělém povrchu, zvlášť je-li na něm napadaný nový sníh. Starší osoby by měly používat hole s protiskluzovými násadami. Ve zdravotnických potřebách nebo přes internet se dají sehnat tzv. nesmeky – což jsou jakési gumové návleky na obuv, které mají zespoda bodce, jež zabrání uklouznutí i na ledovém povrchu.
A jak se vy snažíte předejít zimním úrazům?
Autor: Zuzana Šimíková