zdroj: pixabay.com
Úrazy

Úrazy na koupalištích - jak se vyvarovat poranění?

Veronika Tůmová
08.07.2014

Máme tu léto a s ním i tolik očekávané prázdniny, které mnozí z nás určitě rádi stráví u vody. Ať už máte někde v okolí svůj oblíbený rybník, nebo dáváte přednost bazénům se spoustou vodních atrakcí, na koupalištích všeho druhu je dobré být opatrný a vědět o možnostech úrazu a poranění, která tu na nás číhají.

Nejčastější nástrahy a úrazy na koupalištích

Kluzká dlažba v okolí bazénů

Mokré a kluzké dlaždičky jsou bezpochyby nejčastější příčinou úrazů v okolí bazénů. Přestože u mnohých z nich z tohoto důvodu už dnes naleznete protiskluzové povrchy, klasická dlažba je stále součástí sociálního zařízení, sprch a dalších prostor v okolí bazénu, kde je proto nutné pohybovat se pomalu a se zvýšenou opatrností.

Příliš studená voda

Neznalost teploty vody představuje nebezpečí, které si mnozí ani neuvědomují. Ledová voda je přirozeně šok pro rozehřátý organismus a může přivodit i infarkt. Lidé s oslabeným srdcem a starší jedinci by tak rozhodně měli vstupovat do vody pomalu a ochlazovat se postupně. Pozor na studenou vodu i v některých venkovních bazénech, kde se voda nepřihřívá. Neustálou obměnou z hygienických důvodů zůstává voda možná studenější, než čekáte.

Ostré kameny a předměty v písku a trávě

I po písčité pláži nebo po travnatém povrchu se raději pohybujte obutí, hlavně děti by měly mít na běhání po okolí koupaliště vhodnou obuv. V horkých letních dnech, kdy jsou a budou koupaliště přeplněná, můžete často narazit na odpadky, ale i sklo a ostré předměty, které zatím nikdo nestihl odklidit. Po kamenitých plážích by mělo být samozřejmostí chodit alespoň v pevnějších sandálech, neboť je tu velké riziko výskytu ostrých a kluzkých kamenů. Opatrní buďte i při chůzi hlubším pískem, můžete si snadno zvrtnout kotník.

Neznalost hloubky a nástrahy pod vodou

V bazénech jsou obvykle zakázány skoky do vody z jiných než k tomuto určených míst, přestože hloubka vody je nám známá a výskyt neznámých předmětů či velkých kamenů pod vodou obvykle nehrozí. To však neplatí u přírodních koupališť a nikým neudržovaných míst ke koupání. Na mnohých takových místech můžeme narazit na oznámení, že koupání je tu na vlastní nebezpečí a skákat do vody v místě, které neznáme, je v každém případě velký hazard.

Vhodná obuv k vodě a do vody

Podle odborníků stojí za většinou úrazů, ale i vážných a smrtelných zranění u vody, právě naše vlastní nedbalost a velmi nevhodná obuv, která v lepším případě třeba pohmoždí prsty či způsobí zlomeninu. Výše zmíněná uklouznutí pak mají často za následek vážné úrazy hlavy. Boty k vodě by měly mít protiskluzovou podrážku, být z kvalitního, lehkého a prodyšného materiálu, který omezuje tvorbu bakterií a tím např. vznik plísní a jiných kožních onemocnění.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Trpíte nespavostí a migrénou? Sáhněte po meduňce lékařské!
Dovolená s dětmi - vyrazte pod stan!

Další články

Jak pečovat o brýle
Oční vady

Jak pečovat o brýle

28.06.2014

Brýle jsou pomocníkem pro náš zrak, bývají také módním doplňkem. V každém případě jsou velmi křehké a potřebují šetrné zacházení. Aby nám dobře sloužily co nejdéle, musíme jim věno ...

Jak jste na tom s imunitou?
Imunita

Jak jste na tom s imunitou?

19.06.2014

Imunita je schopnost organismu bránit se proti antigenům, které pocházejí z vnějšího prostředí, ale mohou se také nacházet uvnitř organismu a škodit mu. Imunitu oslabuje fyzická ná ...