Pracovní úrazy a nemoci z povolání
Ať už vykonáváte jakoukoli pracovní činnost, téměř vždy vám hrozí větší či menší riziko úrazu, nebo i nemoci z povolání. Ne každý úraz, ke kterému dojde při výkonu zaměstnání, však musí být nutně posuzován jako úraz pracovní - např. úraz, který si zaměstnanec přivodí sice v práci, ale v důsledku své vlastní opilosti.
Co se posuzuje jako pracovní úraz?
Pracovní úraz definuje ustanovení § 271k zákoníku práce jako poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.
Odškodnění při pracovním úrazu a nemoci z povolání
Říjen roku 2015 přinesl legislativní změny v oblasti odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání. Obecně je rozsah povinností zaměstnavatele nahradit zaměstnanci škodu (na majetku) nebo nemajetkovou újmu (na zdraví) vzniklou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání definován v ustanovení § 269 a násl. zákoníku práce.
Za škodu a nemajetkovou újmu vzniklou zaměstnanci pracovním úrazem odpovídá zaměstnavatel, u něhož byl zaměstnanec v době úrazu v pracovním poměru za situace, že škoda nebo majetková újma vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi.
Náhrada za ušlý výdělek a dorovnání příjmu
Když proděláte nemoc z povolání nebo pracovní úraz, musí vám zaměstnavatel nahradit také ušlý příjem, tedy dorovnat rozdíl mezi příjmem před nemocí a po jejím vypuknutí.
Po celou dobu pracovní neschopnosti vám tak doplácí rozdíl mezi nemocenskou a dřívějším průměrným platem. Náhrada náleží i za první tři dny pracovní neschopnosti - za jiných okolností, jak víme, se první tři dny náhrada mzdy ani nemocenská neproplácí.
Totéž platí, pokud vám bude v důsledku pracovního úrazu či nemoci přiznán invalidní důchod. Pokud se později částečně uzdravíte, ale původní práci už vykonávat nesmíte nebo nezvládnete a vyděláváte proto méně než dřív, zaměstnavatel musí vaše příjmy dorovnat na dřívější průměrný výdělek.
Získáním lépe placeného místa nárok na odškodnění zaniká.
Zdroj: www.peníze.cz , www.pravnilinka.cz, www.portal.pohoda.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová