Nejčastější letní úrazy a jak jim předejít
Jsme ve druhé polovině prázdnin a léto je na vrcholu svých sil. Pro naše děti je to čas volna, zábavy, her a dobrodružství, pro nás čas odpočinku. Zároveň je to však i doba typických a více či méně častých úrazů.
K častým letním úrazům patří celá řada běžných poranění končetin, jako jsou odřeniny v důsledku pádů, ale také zlomeniny nebo vážnější úrazy hlavy či páteře. Předejít těmto úrazům se dá přitom docela jednoduše.
Poranění hlavy a končetin
Bývají často důsledkem nenošení přilby a chráničů při cyklistice, při jízdě na kolečkových bruslích, skateboardu nebo na motocyklu. Kromě poranění hlavy tak dochází k častým zraněním loktů a kolen.
Pěší túry
Příčinou úrazů na pěších túrách bývá únava. Nepřeceňujte své schopnosti a podřizujte jim proto délku i obtížnost trasy. Během chůze dostatečně odpočívejte a dodržujte pitný režim.
Úrazy ve vodě
O nebezpečích ve vodě určitě všichni víme své. Neskáčeme do vody blízko břehu a v místech, která neznáme, nevíme, co je pod hladinou a nejsme si jisti hloubkou vody. Neskáčeme do vody uřícení.
Alkohol
Konzumace alkoholu bývá častou příčinou typických letních úrazů. Velmi nebezpečná může být kombinace alkoholu a sportu, ať se jedná o jízdu na kole, vodní sporty a další činnosti, při kterých v důsledku opilosti přeceňujeme nebo nodhadneme své schopnosti a reakce. To může být příčinou různých zranění od těch lehčích až po ty tragické, jako je utonutí nebo krvácení do mozku.
Jak správně a včas ošetřit zranění
- Odřeniny: omýt teplou mýdlovou vodou, nebo aspoň čistou vodou a co nejdříve vydezinfikovat, hlubší rány zalepit náplastí.
- Řezné rány: malé ranky přestanou krvácet samy, stačí přelepit náplastí. Větší poranění může vyžadovat lékařskou péči.
- Krvácení: používáme tlakové obvazy nebo zaškrcovadla, záleží na typu poranění a našich zkušenostech. Při krvácení z nosu předkloníme hlavu a můžeme přiložit studený obklad do týla. Pokud krvácení neustává, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
- Poranění hlavy a páteře: jedná se o vážné poranění a je vždy nutné zavolat lékaře či záchrannou službu. Zraněného je nutné udržet ve stabilizované poloze zafixováním hlavy a krku, manipulovat s ním co nejméně a v případě jakékoliv manipulace zajistit oporu krku a hlavy.
- Zlomeniny: podle stavu zraněného ho buď sami dopravíme do nemocnice, nebo k němu zavoláme lékaře. U otevřených zlomenin se snažíme zastavit krvácení a ránu zafixovat, pokud je viditelná zlomená kost, nesnažíme se ji vtlačovat zpět do rány.
- Vykloubení: vykloubení ramenních a kolenních kloubů patří k velmi častým úrazům. Pokud se kloub po vymknutí vrátí zpět na své místo, je nutno jej zafixovat a udržovat v chladu ledováním. Vždy přivolejte lékaře a kloub se nesnažte nahodit zpět sami. Při vykloubení dochází k vnitřnímu krvácení a bolestivým otokům, neodborná manipulace by jej mohla navíc poškodit.
Vždy se snažte zachovat chladnou hlavu a promyslet další postup poskytnutí první pomoci, nepanikařte a nesnažte se s poraněným v důsledku paniky rychle a neopatrně hýbat. Nejste-li si jisti vážností zranění, vždy je lepší zavolat lékaře.
Autor: Veronika Tůmová