Úrazy

Léčba pomocí červů

Jitka Suchánková
04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány se nasadí červi, kteří ji vyčistí.

Není to však žádná novinka, jedná se o několik tisíc let starou metodu, kterou znali už staří Mayové a která byla v minulosti velice častá. Její efekt doceňují lékaři i dnes, protože řada antibiotik přestala být účinná a stala se rezistentními. Od 90. let minulého století se proto červi začali používat ve větší míře po celém světě.

Larvální léčebná metoda

Jak tedy tato metoda funguje? Není to jen tak, že bychom jakékoliv červy dali do jakékoliv rány. Vše je pochopitelně v rukou lékařů. Do zhnisané rány se pacientovi nasadí speciální a pečlivě a sterilně vypěstované larvy, které v ráně začnou vyžírat mrtvou tkáň. Je to zvláštní, ale zdravé a živé maso zůstane netknuté. Tím vlastně červi naprosto šetrnou cestou a navíc naprosto precizně nahrazují operaci, konkrétně chirurgický skalpel.

Dalším velkým kladem této léčby je i to, že tito živí pomocníci lékařů zničí v ráně také všechny bakterie a působí tedy i dezinfekčně. Larvy tak pomáhají lidem po vážných úrazech, s nehojícími se ranami, diabetikům nebo pacientům s otevřenými bércovými vředy nebo s proleženinami.

V roce 2003 byla tato metoda uznána a schválena Vědeckou radou Ministerstva zdravotnictví České republiky jako oficiální léčebná metoda.

Bzučivka zelená

Abychom byli konkrétní, nemluvíme tu jen tak o nějakých larvách nebo červech. Jedná se o larvy bzučivky zelené. Je to moucha, která klade vajíčka na hnijící těla mrtvých živočišných druhů.

Larvy jsou velké zhruba 1 - 2 mm, a tato velikost se klade do rány. Lékaři jich tam dávají asi 300 kusů. Když se po třech nebo čtyřech dnech vyndávají, měří už přibližně jeden centimetr.

Psychická bariéra v tomto léčebném způsobu je snad jasná – pro někoho může být velmi nepříjemné, že má v těle živé červy. Bolestivá tato procedura však není, dá se říct, že ani nepříjemná. Pouze někteří pacienti popisují jemné svědění.

Biologický nůž

Larvám bzučivky zelené se trefně říká biologický nůž. Je to proto, že skutečně přesně kopírují mrtvou tkáň, kterou celou vyžerou, a té živé se ani nedotknou. Lékaři tvrdí, že v mnoha případech by se sami chirurgickým skalpelem takto důkladně a zároveň přesně netrefili.

Možná se vám zdá tento způsob léčby poněkud zastaralý a nevěrohodný, a léčba samotná pak nepříjemná – zejména z psychického hlediska. Ale pokud byste se dostali do tíživé až beznadějné zdravotní situace, kde by klasická medicína, na kterou jsme zvyklí, selhávala, myslím, že by většina z nás odhodila předsudky a nechala by se vyléčit pomocí červů.

Autor: Jitka Suchánková

Mají potravinové doplňky vliv na alergie?
Děti potřebují zeleninu

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...

Neinvazivní diagnostika
Vyšetření a léky

Neinvazivní diagnostika

09.08.2012

Cítíte se pod psa, přestože vám lékař tvrdí, že vám nic není? Posmívají se vám, že si vymýšlíte? Je před vámi spousta odběrů krve, obíhání specialistů a nekonečné čekání na výsledk ...

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...