Logoterapie – nalezení smyslu
Logoterapie je jedním z psychoterapeutických směrů. Nenechte se zmást názvem, s logopedií nemá nic společného. Její název lze odvodit ze slova logos, což znamená smysl. A právě smysl lidského života a jeho hodnoty patří mezi ústřední téma tohoto pojetí.
Směr vychází z koncepce Viktora Emanuela Frankla. Narodil se ve Vídni 26. 3. 1905, vystudoval lékařství, věnoval se neurologii a poté psychiatrii. Během 2. světové války byl deportován do koncentračního tábora, kde strávil více než dva roky a ztratil zde členy své rodiny. Právě z těchto zážitků se zrodilo mnoho jeho myšlenek prezentovaných logoterapií. Po osvobození byl opět velmi činorodým, vystudoval filozofii, přednášel, publikoval. Celkem mu vyšlo přes 30 knih, které byly přeloženy do 22 jazyků.
Myšlenky logoterapie
Logoterapie bývá také označována za tzv. třetí vídeňskou školu (prvními dvěma je chápáno učení S. Freuda a A. Adlera). Frankl mluví o vůli ke smyslu v protikladu k vůli ke slasti prezentované Freudem a k vůli po moci v pojetí Adlera. Základem logoterapie je přesvědčení, že je odpovědností každého člověka nalézt smysl svého života. Nalezení tohoto smyslu Frankl pokládá za důležitou hybnou sílu v životě jedince. Pokud není touha po smyslu naplněna, dochází k frustracím, existencionálnímu prázdnu, což může vést k depresím a neurózám.
Koncentrační tábor Frankla přesvědčil o tom, že najde-li si člověk i v tak krutých podmínkách smysl života, přežije. Ač tedy nemůžeme ovlivnit běh života a konkrétní události, můžeme ovlivnit svůj vnitřní postoj k nim.
Smysl v životě může člověk podle Frankla najít:
- ve vykonání činu (myšlen je veliký, obětavý čin)
- prožitím hodnoty (zážitek, který člověka obohacuje či povznáší - láska)
-
v utrpení (promění-li ho člověk ve své morální vítězství).
Podstata hodnot
Frankl za základní hodnotu pokládá vlastní život. Dále dělí individuální hodnoty na tři druhy a na jedinci záleží, jak si je v sobě uspořádá a jakou jim dá prioritu:
- tvůrčí (konkrétní činy)
- zážitkové (vstupují do popředí např. ve stáří, jde o prožitky)
- postojové (v případě, kdy je jedinci odepřeno realizovat hodnoty ostatní, může k nim vždy zaujmout určitý postoj)
Myslíte si, že pro zvládnutí složité životní situace je podstatné nalézt smysl života? Pomohlo vám někdy právě takovéto přesvědčení?
Autor: Michaela Holá