Zakalená plodová voda
Díky plodové vodě se může miminko v maminčině bříšku pohybovat, dýchat ji, a to až do svého narození. Kromě toho chrání miminko před nárazy, mechanickým poškozením a infekcemi. Plodová voda je proto pro miminko velmi důležitá.
Plodová voda napomáhá pravidelnému růstu dělohy, obsahuje důležité prvky sloužící k vyšetření stavu miminka, a na konci těhotenství v první době porodní pomáhá rozpínat dolní děložní segment.
Přibývá na objemu s postupujícím těhotenstvím a maxima dosahuje kolem 37. týdne, kdy je jí asi 500 ml. Poté se její množství snižuje na hodnotu kolem 300 ml. Vzhledem k limitům roztažitelnosti dělohy je plodové vody v první polovině těhotenství více v poměru k plodu.
Plodová voda je čirá tekutina, která se postupně s blížícím se termínem porodu mléčně zakaluje. Plodová voda obsahuje minerální látky a kreatin. Mimo tyto látky jsou v plodové vodě i částice epitelií odloupané z povrchu plodu, mázek a chloupky lanuga. V počátku těhotenství je plodová voda tvořena amniovým epitelem, od 12. týdne těhotenství i močí plodu.
Jelikož má být plodová voda čirá, je velmi důležité ji sledovat, protože změna barvy může znamenat ohrožení zdraví plodu a je vždy signálem pro to, aby se nastávající maminka pečlivě hlídala. K zabarvení plodové vody může dojít také pigmentem bilirubinem nebo smolkou, což může někdy svědčit o hypoxii miminka (nedostatku kyslíku).
Občas se ale může objevit zelené zabarvení plodové vody, a to je varovný signál, že musíte jet ihned do porodnice. Plodová voda je patrně zbarvena smolkou. Jde o zelenožlutou látku, která vychází ze zažívacího ústrojí miminka.
Smolka zpravidla vyjde po porodu s první stolicí. Někdy se ale může stát, že je miminko v děloze ve stresu a do plodové vody se pokaká. Taková situace nastává zejména v případech, kdy jde o porod po termínu.
Samotné zbarvení plodové vody nemusí nutně znamenat ohrožení plodu, ale může být signálem, že něco není v pořádku. Proto je nutné se ihned spojit s lékařem. Smolka v plodové vodě může způsobit infekce v době porodu, proto je důležité pečlivé sledování.
Zelená plodová voda může být také známkou infekce miminka, placenty, plodových blan, nebo že miminko trpí nedostatkem kyslíku, což může vést až k trvalému poškození mozku. Při zkalené vodě zjištěné při amnioskopii se přistupuje k narušení vaku blan a ukončení gravidity.
Autor: Milena Mocková