Přibírání v těhotenství
Období těhotenství si bohužel některé budoucí maminky vysvětlují tak, že nyní se nesmí v jídle nijak omezovat, měly by si dopřát všechno, na co mají chuť a to v co největším množství. Dalším omylem je, že už vůbec nemusí sledovat svůj přírůstek na váze a stresovat se jím.
Správné stravování a celková životospráva je v těhotenství důležitější než jindy, vždyť už od jeho začátku je budoucí matka zodpovědná nejen za sebe, ale i za své dítě a jeho zdraví. V těhotenství rozhodně není nutné jíst za dva, ale zato dvakrát zdravěji!
Váhový přírůstek je individuální
Hned na začátku musíme budoucí maminky upozornit, že nemáme v úmyslu nabádat k pečlivému sledování a držení se přesných tabulek, které se snaží ukázat ideální hodnoty pro přibírání na váze v určitých fázích těhotenství.
Jako je každá žena jiná a každé těhotenství je jiné, i váhový přírůstek je v těhotenství individuální a větší nebo menší rozdíly od doporučených číselných hodnot nemusí znamenat problém.
Je nutné přihlížet ke způsobu stravování i k celkové kondici ženy před otěhotněním, důležitou roli zde hraje také metabolismus a geny. Kolem sebe můžeme vidět desítky těhotných žen, každá z nich své těhotenství prožívá jinak a stejně tak každá z nich jinak přibírá.
Jiný případ nastává, trpí-li žena před otěhotněním podváhou nebo naopak obezitou. Obojí může vést ke komplikacím, jak v těhotenství, tak při porodu. V těchto případech už je nutná konzultace s odborníkem, pravidelné sledování přírůstku váhy a dodržování určitých zásad a doporučení. U zdravé ženy se celkový přírůstek obvykle pohybuje mezi cca12 – 17kg. Váha by však měla stoupat postupně a rovnoměrně, bez větších výkyvů.
Přibírání v jednotlivých fázích těhotenství
V prvním trimestru dochází v těle budoucí maminky k velkým změnám, tělo se připravuje na těhotenství, prochází hormonálními změnami a do toho všeho jsou tu ranní, někdy i celodenní nevolnosti, únava, nadýmání, náhlý nekontrolovatelný hlad a těhotenské chutě.
Některá maminka si projde tím vším, jiná nic z toho ani nemusí poznat. Vlivem těchto rozdílů je velmi rozdílný i váhový přírůstek v tomto období. Obvykle jsou to 2-3kg za tyto první tři měsíce.
Druhý trimestr je často tím nejlepším obdobím celého těhotenství. Žena se cítí lépe, nevolnosti a další potíže ze začátku těhotenství vymizí, tělo si zvykne na svůj stav a i hormony se uklidní.
V druhém trimestru je těhotenství už patrné a váhový přírůstek bývá nejrychlejší, cca 0,5kg za týden. Celkově pak žena přibírá kolem 8-10kg.
Ve třetím trimestru už žena mnohdy pociťuje potíže spojené s nárůstem váhy, snadněji se unaví nebo zadýchá. To však záleží na její celkové předchozí kondici i na tom, udržuje-li se v ní přiměřeným způsobem i během těhotenství.
Váha se ze začátku nemusí příliš měnit, nemělo by však docházet k náhlým skokům. Celkově zbývá přibrat zhruba 5-7kg.
Údaje se týkají těhotenství u celkově zdravých žen. Jak už bylo řečeno, ženy s obezitou či podváhou a také ženy, které čekají více než jedno dítě, by měly svůj stav konzultovat s odborníkem.
V žádném případě by se ale neměly stresovat, pokud přibraly více, než je běžné. Ve většině případu se několik týdnů až měsíců po porodu váha vrací na původní hodnoty.
Autor: Veronika Tůmová