Horečka a nachlazení v těhotenství
V podzimním či v jarním počasí jsme obvykle smířeni s tím, že se nějaké formě nachlazení nebo chřipce zkrátka nevyhneme. Viry se bohužel nevyhýbají ani budoucím maminkám, které musí být v období svého těhotenství dvojnásobně opatrné. Jak se vlastně v těhotenství chránit proti onemocnění a jak se v případě nutnosti léčit, abychom neuškodili sobě ani nenarozenému dítěti?
Hygiena, odpočinek, opatrnost
Opatrnost se vyplatí po celou dobu těhotenství, v rizikových obdobích, kdy se zvyšuje výskyt nejrůznějších viróz, to platí dvojnásob. Pokud je to možné, vyhýbejte se místům, jako jsou velká nákupní centra, nebo i hromadné dopravní prostředky.
Raději odložte i návštěvu kamarádky nebo příbuzných, pokud u nich probíhá nebo právě proběhla nemoc. V žádném případě nenavštěvujte své příbuzné či známé v nemocnicích, kde byste se zcela jistě vystavila velmi vysokému riziku nákazy.
Dbejte také na zvýšenou hygienu, po pobytu venku si pečlivě umyjte ruce, které jsou hlavním přenašečem infekcí.
Nepodceňujte ani tolik zdůrazňovaný odpočinek, v těhotenství jej tělo skutečně potřebuje a dává to najevo. Při prvních příznacích nemoci si dopřejte hodně klidu, pomůže to zmírnit její průběh. Podpírejte si hlavu a ramena polštáři, např. při rýmě se vám tak bude i lépe dýchat.
Horečka a příznaky nachlazení
Příznaky nachlazení v těhotenství se projevují zcela běžně, můžete však pociťovat znatelně zvýšenou únavu. Pokud je provázena škrábáním v krku, ztíženým polykáním, kašlem a počínajícími projevy rýmy, naordinujte si hlavně odpočinek a klid.
Přestože se nebudete cítit dobře a ztratíte třeba i chuť k jídlu, dál pravidelně a málo jezte, živiny potřebujete stále, nejen vy, ale hlavně vaše dítě. Dodržujte pitný režim, v období nachlazení a zvýšených teplot je nutné doplňovat ztrátu tekutin.
Horečka je v těhotenství rozhodně nežádoucí. Nemusíte hned propadat panice při jejím mírném zvýšení, ale ani ji nepodceňujte.
Při zvýšení nad 38°C kontaktujte lékaře, i v těhotenství vám může doporučit léky, které můžete užívat bez obav. Některé léky jsou pro vaše dítě rozhodně menším rizikem než právě dlouhotrvající nebo vysoká horečka.
Na začátku těhotenství může delší trvání a znatelné zvýšení teploty být známkou vrozených vad. V dalších případech se obvykle jedná o mírnou nebo i silnější infekci.
Léky vhodné v těhotenství
Lékům se doporučuje vyhnout v prvních třech měsících těhotenství, kdy se vyvíjí důležité orgány dítěte. Ani účinek léků považovaných za bezpečné nebývá zcela a stoprocentně ověřen, použití veškerých léčiv proto konzultujte s lékařem.
U zánětlivých onemocnění je možné použít i některé druhy antibiotik, vždy vám je však musí doporučit lékař, který samozřejmě ví o vašem těhotenství a jeho průběhu.
Léky, které můžete v těhotenství užít:
- při horečce je možné použít paracetamol – např. Paralen 500 tablety nebo čípky
- při bolestech v krku - např. pastilky Septisan nebo Septofort, kloktání slané vody
- při kašli – minerální voda nebo sirup Vincentka, bylinné sirupy
- při rýmě – nosní spreje s obsahem přírodní mořské vody, nosní kapky Pinosol, Bioparox.
Léky nevhodné těhotenství
- při horečce – léky s obsahem ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové, Ibalgin, Brufen, Nurofen, Aspirin, Acylpirin, Ibuprofen, atd.
- při bolestech v krku – jódová kloktadla, pastilky s obsahem lokálního anestetika (Strepsils), Neo-angin, rozpustné nápoje Strepsils a další značky
- při kašli – např. sirup Mucosolvan, kapky a sirupy Hedelix a Biotussil
- při rýmě – kapky a spreje Olynth, Sanorin, Otrivin, Nasivin, horké rozpustné nápoje Paralen Grip, Coldrex maxgrip, apod.
Po poradě s lékařem vám i některé z těchto léků mohou být doporučeny v určitém omezeném množství, po určitou dobu a v určité fázi těhotenství. Vždy čtěte příbalový leták a pro jistotu se poraďte ve své lékárně.
Autor: Veronika Tůmová