Tai-či - pohyb a meditace v jednom
Tai-či spojuje naše myšlenky, emoce a náš vnitřní život spolu s fyzickým tělem. Podobně jako jóga odhaluje životní sílu, spojení duše a těla. Tai-či je jedno z nejlepších cvičení a způsobů, jak nastartovat svůj den.
Tai-či působí dojmem plynulého tance
Uvolněnost, plynulost a rozvážnost, tak by se dalo jednoduše charakterizovat tai-či. Základ všem pohybům dali čínští bojoví umělci před více než sedmi sty lety, samotným zakladatelem byl Čang San-feng, který se nechal inspirovat bojem jestřába s hadem. Takto vznikl rozvinutý systém sebeobrany založený na síle ohebnosti, plynutí a správném držení těla.
Samotné pohyby nás učí odvést napětí v zádech, kyčlích a ramenou. Naopak zapojují dlouhé svaly nohou pro dokonalé podepření celé váhy těla. Při cvičení tai-či je nutné maximální soustředění, uměni obrátit myšlenky pouze do sebe a oprostit se od vnějších podnětů. Cvičení tai-či nás učí pracovat s vlastní energií.
Tai-či jako cvičení pro každého
Chtěli byste zkusit tai-či? Je vám přes padesát a ohebnost už není co bývala? Žádný problém! Cvičení se hodí opravdu téměř pro každého, sestavy tai-či se dají přizpůsobit věku, zdravotnímu stavu a požadavkům cvičícího. Mnoho pohybů je tzv. statických, ale přesto dokáží skvěle tělo protáhnout. Cvičení ta-či se zaměřuje také na dýchání - hluboký nádech a výdech na principu vlny. Hluboké dýchání má za následek lepší prokrvení a okysličení orgánů.
Začínáme s tai-či? Co si obléknout?
Na tai-či není třeba žádných speciálních oblečků, bohatě postačí pohodlný oděv a lehké nízké boty, případně můžeme cvičit i naboso. Tai-či se cvičí v sestavách podle výběru času (5, 20 i 45 minut). Pro dobrý výsledek je však třeba cvičit pravidelně. Kromě zpevněných lýtek, stehen a zadečku se dočkáme zlepšení držení těla, koordinace pohybů, odstranění bolesti zad a větší duševní pohody. A to už stojí za zkoušku, co říkáte?
Foto: Sxc.hu
Autor: Michaela Chylková