Proč posilovat pánevní dno?
Hlavní funkcí pánevního dna je podpora orgánů, které se nacházejí v pánvi. Jedná se o dělohu u žen, u žen i u mužů pak o močovou trubici, močový měchýř a konečník. Svaly pánevního dna musí být nejenom pružné, ale též silné a pevné.
S ochablostí pánevního dna se setkávají zejména ženy po porodech, po 40. roku věku, ale tento problém se nevyhýbá ani mužům a objevuje se například i po těžké fyzické námaze. Svaly pánevního dna jsou uloženy hluboko v těle každého z nás.
Posilování pánevní dna je přinosné pro naše zdraví
Posílením svalů pánevního dna lze nejen zmírnit některé zdravotní problémy, jako jsou například bolesti zad, vyhřeznutí dělohy, únik moči nebo hemeroidy, ale dosahuje se díky tomu také lepších sexuálních prožitků.
Jak se pozná, že svaly pánevního dna nejsou v kondici?
- inkontinence
- potíže s močením nebo vyprazdňováním, neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř
- u žen boule v pochvě (pokleslá děloha)
- bolestivost při sexu
Jak procvičovat pánevní dno?
Je to jistě dobré rozhodnutí, ale jak na to? Není to až tak složité. Pánevní dno lze procvičovat dvěma způsoby:
- Izolovaně a vědomě - tzv. Kegelovy cviky, kdy se nejlépe vleže na zádech plně věnujeme cvičení a soustředíme se cíleně jen na zapojení svalů pánevního dna.
- Zapojením tzv. koaktivátorů pánevního dna - přitahovače (vnitřní strana stehen), odtahovače (vnější strana stehen) a další svaly, jejichž posilováním automaticky zapojíme i svaly pánevního dna.
Co nedělat při procvičování pánevního dna?
Nesprávné cviky na posílení pánevního dna jsou zvedání pánve a stlačování overballu. Zafixujete si tak falešný mechanismus stahování, který toho nemá moc společného s prací svalů pánevního dna. Přerušované močení také není nejvhodnější terapie, hrozí při něm totiž, že si vytvoříte jiný typ inkontinence. A to jistě nechcete.
Svaly pánevního dna jsou hodně opomíjenou oblastí lidského těla. Až v posledních letech se jim pomalu věnuje víc a víc pozornosti a cvičení pánevního dna narůstá na popularitě. Nezapomínejme tedy - svaly pánevního dna potřebují pohyb!
Pilates - efektivní způsob, jak mít lepší pocit z vlastního těla
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková