Překonejte lenost a vydržte u pohybu už navždy!
Už je to více než rok, co jsme nuceni být převážně zavření doma. Přestože se na sociálních sítích možná zdá, že tento stav leckoho vyburcoval k pravidelnému domácímu cvičení, pravdou je, že tato omezující doba spíše nahrává lenosti. A ta je bohužel přirozenou součástí každého člověka. Když jste převážně doma, staráte se o děti a domácnost, pracujete na home office a sotva vystrčíte nos z domova, je mnohem těžší přimět se k pravidelnému pohybu. Neměli bychom se tím však nechat ovlivnit, zvlášť pokud jsme byli na sport zvyklí. Zařadit pohyb má ale teď smysl i pro začátečníky. Jak překonat přirozenou lenost, začít s pohybem a už u něj zůstat?
Protahujte se!
Pokud se rozhodnete proležet jeden den, zas tak moc se nestane. Když ale budete polehávat týden v kuse, už to vaše tělo i psychika pocítí. Vaše kondice bude oslabená a po psychické stránce se budete cítit pod psa. Do toho se přidají (zejména v ranních hodinách) bolesti kloubů, svalů nebo hlavy, a to rozhodně vaši chuť cvičit nezvýší. Je jasné, že když vás něco bolí, tím spíš se vám do pohybu nechce ze strachu, že se bolesti zhorší. Tento přístup ale není správný. Úplnou pasivitou těla se svých bolestí rozhodně nezbavíte. Hýbejte se, ale jděte na to pomalu a postupně. Začněte jen s protahováním. Každé ráno si ještě na posteli protáhněte paže, záda a rozhýbejte klouby na nohou. Stačí vám k tomu jen pár minut. Zkuste to dodržovat alespoň deset dní a uvidíte, zda se vaše bolesti zmírní nebo úplně zmizí. Pokud zlepšení nepocítíte, zajděte za fyzioterapeutem, který zjistí původ vašich bolestí a poradí vám správné cviky.
Chůze je základ – dopřejte si ji každý den
Zejména máte-li sedavé zaměstnání, vydržte několik dní u protažení. Vaše tělo pak nebude tak bolavé a ztuhlé. Poté přidejte pravidelnou chůzi nebo mírný běh. Jste-li začátečník, určitě ze začátku jen choďte, nejprve stačí klidně patnáct minut ostřejší chůze denně. Tento návyk, který vám nezabere mnoho času, vám zajistí, že po pár týdnech budete chtít sami přidat a jít delší trasu. A pokud jste si naplánovali, že začnete s běháním, v tomto okamžiku je správná doba chůzi střídat s mírným výklusem.
Nechtějte všechno hned – nepřepalte začátek
Velmi důležité je nepřepálit start. Většina lidí dělá chybu právě v tom, že si napoprvé naloží přehnanou zátěž nebo při prvním běhu uběhnou rovnou pět kilometrů. Pak je ale bolí celé tělo, a tak s pohybem přestanou a na další pokračování zanevřou. Myslete proto vždy na postupný začátek. Chcete-li cvičit doma, začněte u patnácti minut a postupně přidávejte zátěž a případně prodlužujte dobu tréninku. Jestli se chystáte na běh a nikdy předtím jste to nezkoušeli, začněte svižnou chůzí, pak střídejte s během a zkuste běžet třeba jen jeden kilometr. Je lepší vždy začínat opatrně a pomaleji, než se pak díky zranění či bolesti nechat od sportu úplně odradit.
Vyberte si pohyb, který vás baví
Myslete vždy na to, že pohyb by vás měl bavit. Najděte si proto činnost, do které se nebudete muset nutit. Zkuste klidně vystřídat několik druhů aktivit doma nebo venku, vyberte si pohyb, který je pro vás zároveň zábavný a u toho zůstaňte několik týdnů. Uvidíte, že se pak začnete na cvičení opravdu těšit, budete chtít zvyšovat úroveň nebo uběhnout větší vzdálenost. Překonaná hranice bude velkou odměnou a vy se budete cítit skvěle.
Výhody cvičení, které nejsou vidět: Jak ovlivňují naše zdraví?
Zásadní je pravidelnost
Když jste nuceni trávit více času doma, propadnout lenosti je o to snazší. Jenže takové nicnedělání má pro tělo velice negativní důsledky. Je tedy potřeba s lenošením skončit dřív, než vaše chuť do cvičení úplně zmizí a vy se k němu už nikdy nedostanete. Proto začněte s jakýmkoliv pohybem co nejdřív a vydržte, přestože budete v prvních dnech unavení nebo namožení. Tato bolavější fáze brzy zmizí, budete se cítit lépe a začnete se na sport těšit. Zásadní je vydržet, udělat si plán a ten dodržovat. Pravidelnost je alfou omegou jakékoliv činnosti. Tato zásada je nejdůležitější, bohužel ale bývá také pro mnoho lidí tou nejtěžší. Dávejte si tedy reálné cíle, netrhejte rekordy hned od začátku a jděte na to pomalu, ale v pravidelných intervalech. Důležité je také s cvičením počítat stejně jako s jinými aktivitami (práce, vaření, úklid). Zapište si své cvičení do diáře a berte ho jako pevnou součást vašich denních činností.
Každý občas propadne pohodlnosti a nechá projevit svou vrozenou lenost. Pro člověka je to přirozená vlastnost. Stejně přirozený je ale pro naše tělo i pohyb. Dbejte tedy na rovnováhu mezi odpočinkem a aktivitami. Pravidelně si dopřejte cvičení, které vás baví, ale nezapomeňte tělu dát prostor pro odpočinek a regeneraci. Jen tak můžete u pohybu vydržet dlouhodobě a bez bolestí.
Efektivní cvičení na doma: Karanténa nemusí znamenat nulový pohyb
Autor: Veronika Matoušová