Kdy vaše tělo říká, že máte ubrat v tréninku a odpočívat?
Pravidelný pohyb, praktikovaný ideálně každý den a v jakékoliv formě, je pro zdraví a kondici velice důležitý. Ovšem nic se nemá přehánět a platí to i o sportu. Je skvělé, když si najdete oblíbenou fyzickou aktivitu a té se pravidelně věnujete. Ale stejně jako mají někteří lidé potíže s motivací a nedaří se jim u cvičení dlouhodobě zůstat, jiným se stane opak. A to ten, že bez daného sportu najednou nemohou existovat a začnou to s ním přehánět. Tělu se ale tahle forma přetěžování nelíbí a dá to brzy najevo. Jak poznáte, že byste měli v rámci sportování zvolnit a častěji si odpočinout?
Bolest jako první signál, že je něco špatně
Je správné, když jste po tréninku příjemně unavení a namožení. Pokud dáte svým svalům zabrat, můžete to pociťovat klidně dva dny po cvičení. To je naprosto v pořádku. Namožené svaly tak dávají najevo, že stále sílí a vy jste jim dali impuls k růstu. Vždy ale neplatí, že jedině bolest znamená pořádný trénink. Pokud vaše bolesti, ať už svalů nebo kloubů, trvají dlouhodobě a nemůžete se jich zbavit, možná je moc přetěžujete. Zkuste si dát delší pauzu, pár dní nechte tělu prostor pro pořádnou regeneraci a třeba se jen projděte. Chronické bolesti obvykle značí problém, který je potřeba řešit s fyzioterapeutem nebo lékařem. Přidat dávky tréninku v tomto případě opravdu nepomůže.
Cvičení se pro vás stává prioritou
Pokud chcete dosáhnout určitých výsledků, je potřeba u cvičení vydržet, dbát na pravidelnost, především si daný druh pohybu zamilovat. Když se ale z tréninku stane posedlost, která vás začne omezovat v běžném životě, zbystřete. Pokud nemůžete vydržet jediný den bez cvičení a kvůli času stráveném v posilovně trpí vaše rodinné vztahy nebo pracovní povinnosti, naordinujte si pár dní klid. Pravidelný sport je důležitý, ale nikdy se z toho nesmí stát ta jediná věc na světě, na kterou se soustředíte. Pohyb má být radost a ideálně pouze koníček, kterému se věnujete v čase vyhrazeném jen pro sebe.
Děláte chyby v jídelníčku
Součástí pravidelného pohybu je bezesporu zdravě poskládaný jídelníček. Každý, kdo zdravě sportuje a má k tomu adekvátně sestavený stravovací plán, nemá potřebu hřešit nebo se přejídat. Má totiž všeho dostatek, jeho výdej i příjem jsou optimální. Proto pokud se i přes správný stravovací režim dostáváte do situací, kdy vás ovládají chutě na sladké, slané nebo se přejídáte, možná je chyba v přetrénování. Tělo vyprahlé cvičením volá o pomoc právě nekontrolovatelnou chutí zejména na sladkosti a nutí vás jíst co se do vás vejde. Přemíra tréninku způsobí, že unavené tělo, které je nuceno neustále sahat do svých rezerv, chce doplnit jídlem energii. A tak se vám může zdát, že nemáte nikdy dost. Omezte tedy cvičení, více se zaměřte na správnou a kvalitní stravu a dopřejte svému tělu také odpočinek.
Chcete se zbavit tuku na břiše? Změňte každodenní návyky
Špatná imunita, věčná únava a psychické obtíže
Každý zná ten dobrý pocit, který se dostaví vždy po cvičení. Přestože se fyzicky unavíte, cítíte se skvěle a plní energie. To je přesně to, co by vám cvičení mělo dávat. Jestliže to s tréninky přeháníte, brzy se tyto pocity ztratí a vy budete cítit jen neustálou únavu. Pokud se po cvičení cítíte bez energie a chuti do dalších aktivit, něco je špatně. Pohyb by vám měl dodat elán do pracovních či domácích činností, nikoliv z vás vysát veškerou energii. Máte-li takový problém, zamyslete se nad svým tréninkovým plánem a možná ho přehodnoťte.
Obecně také platí, že když budete své tělo zatěžovat extrémními tréninky a nedáte tělu dostatek času na odpočinek, zaplatíte za to také psychickou nerovnováhou. Není nic neobvyklého, že příliš velké zatížení způsobí podrážděnost, nekvalitní spánek a deprese. Cvičení má naopak pomoci k dobré náladě a chuti do života vyplavením endorfinů. Pokud ale cítíte opak, nemá to se zdravým přístupem ke cvičení už nic společného. Zastavte se a uvědomte si, proč tomu tak je. Možná příliš cvičíte, kladete na sebe během tréninku vysoké nároky a nedáte šanci tělu odpočívat. Přetěžování těla fyzickou aktivitou způsobí také oslabení imunity a větší riziko zranění. Pokud jste tedy zaznamenali jakýkoliv zdravotní problém, v první řadě si dopřejte dostatek času na regeneraci a zotavení.
Věnujte se pravidelně sportu, užívejte si oblíbený pohyb, ale nepřehánějte to. Když občas poslechnete potřeby svého těla a vynecháte trénink, určitě se nic nestane.
Překonejte lenost a zůstaňte u pravidelného pohybu už navždy!
Glykemický index potravin, co nám říká?
Autor: Veronika Matoušová