zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Je vám pořád chladno? Můžete to změnit a zimní čas si užívat!

Veronika Tůmová
10.12.2021

Nohy navlečené do dvou párů ponožek a stejně cítíte, jak vám od nich do celého těla stoupá chlad. Ledové ruce, neustálá zimomřivost, i když topení funguje a pijete už třetí horký čaj. Za oknem mrholí a už jen z toho pohledu je vám citelná zima. Je to i váš případ? Proč tomu tak je a co se s tím dá dělat?

Pocit zimy možná berete jako samozřejmost, může se vám zdát, že jste zimomřiví zkrátka odjakživa a lepší to už nebude. Stálý pocit chladu i ve vytopené místnosti, kde by ostatní snesli i pootevřené okno a chodí v tričku či dokonce na boso, vás možná dlouhodobě připravuje o nervy, ale na vině může být hned několik příčin.

Proč jsou zimomřivější ženy?

Je zajímavé, že jen málokdy narazíte na muže, který by se potýkal s těmito problémy. Zimomřivé, i přes vrstvu několika svetrů, bývají mnohem častěji ženy. Ženy, ustavičně si stěžující na chlad, pídící se po průvanu a už v listopadu vyhlížející příchod jara. Proč? Můžeme vás ujistit, že jde o skutečný a vědecky dokázaný stav věci, žádnou hypochondrii či pouhou přecitlivělost. Už z anatomického hlediska mají ženy nevýhodu, pokud jde o vnitřní zásobení těla teplem. Ženské tělo chladne prokazatelně rychleji než mužské, příčinou je svalová hmota, která u průměrného muže činí zhruba 40 %, zatímco u žen je to jen 25 %. Svůj podíl na tom má i prostý fakt, že ženy mají tenčí kůži a citlivější receptory chladu. Teplo se v ženském těle primárně soustředí na střed těla a oblasti v blízkosti životně důležitých orgánů, méně pak v končetinách. Na vině může být i podváha, která má za následek nejen ztrátu tělesného tuku jako tepelné izolace, ale i úbytek svalové hmoty, čímž klesá schopnost vytvoření vnitřního tělesného tepla.

Pokrývky hlavy pomohou zamezit úniku tepla

Při pobytu venku uniká významná část tepla z hlavy. Nepodceňujte proto počasí, a i když to není třeba přímo na kulicha, vezměte si alespoň pletenou čelenku přes uši. Pokud fouká vítr, je čepice či šátek přes hlavu nezbytností, která vám pomůže vyhnout se bolestem hlavy z nachlazení a zánětu dutin, který vás může postihnout rychleji, než byste řekli.

Pocity chladu a nedostatek železa

Na vině mohou být samozřejmě nemoci, jako je například cukrovka nebo porucha funkce štítné žlázy, ale také úbytek váhy nebo stres. Neustálé pocity chladu a neschopnosti se zahřát však mohou mít původ v celé řadě dalších příčin. Patří sem třeba i nedostatek červených krvinek a železa, které červeným krvinkám pomáhá s přenášením kyslíku mezi buňkami. V takovém případě se doporučuje zvýšit přísun potravin s obsahem železa, ke kterým patří luštěniny, maso či listová zelenina. Důležitý je i dostatek vitamínu B12, ten se totiž podílí na tvorbě červených krvinek. Můžeme ho získat z mléčných výrobků, vajec, masa či ryb.

Jaké příčiny může mít anémie z nedostatku železa?

V zimě raději zapomeňte na diety

Zima není právě nejvhodnějším obdobím pro přísné redukční diety. Je to doba zvýšeného výskytu nemocí, naše tělo potřebuje spíš posílit než naopak vysilovat úbytkem stravy. Řešením může být právě dobře vyvážený a pestrý jídelníček, strava s dostatkem vitamínů, stopových prvků, zdravých tuků a bílkovin. V zimě bychom se také měli zaměřit na tzv. zahřívací jídla, jako jsou syté polévky, masové vývary, dušená masa, hutná zeleninová jídla a podobně, spíš než saláty a jídla, která naše tělo spíš ochlazují.

Zanedbaný pitný režim a přecitlivělost na chlad

Málo pijete? Pak i to může mít s vaší zimomřivostí souvislost. Nedostatečný pitný režim zpomaluje metabolismus a zvýrazňuje pocity chladu, tekutiny také zadržují teplo v těle a uvolňují jej postupně. Pijte proto nejen teplé čaje, ale i dostatek vody, obohacené o vitamíny přidáním plátků citronu nebo pomeranče. Není však potřeba hledat za zimomřivostí hned tu nejvážnější možnou příčinu. Docela dobře můžete být jen přecitlivělí díky zvyku na maximální pohodlí, ale také méně odolní kvůli přílišnému vrstvení oblečení, ke kterému vás možná vedli už od mala. Zkuste trávit víc času venku na čerstvém vzduchu a třeba i trochu sportovat, možná dokonce najdete zálibu v pozvolném otužování.

Alergie na chlad: Když chlad pálí a svědí 

Zkuste si i přes svou prvotní nechuť užívat zimu naplno a objevujte její přednosti. Dopřejte si kvalitní spánek, upravte životosprávu, i v zimním počasí choďte ven a užívejte si pohyb. I to může být klíč k překonání zimomřivosti.

Zdroj: www.energy.cz, www.zeny.iprima.cz, www.idnes.cz

Autor: Veronika Tůmová

Co je laparoskopie? Pro koho je vhodná a jak probíhá?
Vánoční menu bez lepku – jak si pochutnat na tradičních dobrotách?

Další články