Hory v létě – co nám dávají, na co si dát pozor a co s sebou?
V létě mají hory pochopitelně docela jiné kouzlo než v zimě, ale kdo má za to, že v létě hory za návštěvu nestojí, o mnohé přichází. I v létě však na horách platí, že nás může nečekaně překvapit nepříjemné počasí, nebo i jiná situace, na kterou je dobré být předem připraven. Co si vzít v létě na hory, abychom se vyhnuli nepříjemnostem? Proč myslet na správné vybavení a na co nezapomenout? Co dělat v případě nouze, kam jít pro pomoc a proč dobře znát své možnosti?
Léto na horách – krásné i zrádné
Nejdůležitější je uvědomit si, že počasí v horách je často nepředvídatelné, a to v každém ročním období. Podmínky se mohou velmi rychle změnit a slunečné letní ráno rozhodně není příslibem celého dne bez kapky deště. Uprostřed túry vás docela dobře může překvapit i pěkná průtrž mračen. Letní teploty mohou na horách dosahovat extrémních výkyvů, například od více než třiceti stupňů až po teploty pod deset stupňů ve vyšších polohách. Déšť může přijít kdykoliv, ale nejhorší jsou horské bouřky, které často překvapí zcela nenadále a zrovna tam, kde není kam se schovat. Výhodou letní horské turistiky je však bezpochyby dlouhý den, tedy není až tak velké riziko, že byste došli domů až za tmy. Vždy platí zásada nescházet mimo vyznačené trasy a mít s sebou potřebné vybavení na cesty, včetně opravdu dobrých a spolehlivých bot.
Co si v létě sbalit na hory?
Základem je vhodné oblečení a zmíněné boty, které zvládnou i obtížnější terény. Na horách zkrátka budete muset zapomenout na sandály nebo pantofle, není vhodné ani příliš odhalující oblečení, tílka, kraťasy a podobně. Do batohu si vždy přibalte pláštěnku nebo větrovku a mikinu s dlouhým rukávem navíc. Samozřejmostí by měla být i základní lékárnička a repelent. Kousnutí klíštětem není jen nepříjemnost a stres, ale především riziko závažných onemocnění, proto se napadení klíštětem nesnažme jít naproti právě uprostřed horské přírody, kde je jejich výskyt hojný. K dalšímu vybavení při plánované delší túře by měl pařit dostatek jídla a pití, funkční baterka, mapa, plně nabitý mobil a případně přenosná powerbanka, která vám pomůže s nutností přivolat pomoc v krizové situaci.
Před výpravou na hory nepodceňujte přípravu a myslete i na krizový plán
Dobře si věci naplánovat je nejen v případě výpravy na hory polovinou úspěchu. Je dobré položit si předem otázky typu: zvládnu výpravu ve svém zdravotním stavu či se svou kondicí? Mám nezbytné vybavení? Poradím si v nepředvídatelných situacích, které mohou nastat? Kde bude možné v případě potřeby túru ukončit? Příprava je zkrátka důležitá a není moudré ji podcenit. Dobrou radu a pomoc bude určitě rozumné hledat u místních, ať už jsou to lidé poskytující vám ubytování nebo jen sousedé. Znají nejlépe lokální počasí a mohou vás včas varovat či upozornit, kde jsou jaká záchytná stanoviště vhodná k odpočinku apod. Díky dostupným mapám s návrhy různých tras všech stupňů obtížnosti je možné vybrat tu správnou túru podle vlastních možností. Bude dobré je nepřeceňovat. Při letní turistice se doporučuje výšlap v brzkých hodinách, abychom se vyhnuli největším vedrům. Vyhněte se také rozmoklým loukám a bažinatým plochám, při obcházení ohrad se zvířaty se nepokoušejte o kontakt s nimi. Odpoledne bývají častým nebezpečím prudké bouřky z tepla. Pokud se není kam schovat, je nutné vyhnout se alespoň vyvýšeným plochám a vodním plochám, před blížící se bouřkou sejít z vrcholů a hřebenů, vyhnout se ukrývání pod stromy, případně se nedotýkat ocelových lan, která mohou někde sloužit jako zábradlí. Doporučuje se zůstat na místě sedět ve schoulené poloze s hlavou mezi koleny a počkat, až se to nejhorší přežene.
Letní turistika a horská příroda pro duševní zdraví i kondici
Být daleko od městského chaosu a každodenní pracovní rutiny vám umožní dokonale vypnout, odpoutat se od starostí a naplno vnímat horskou přírodu v barvách a vůních léta. Pomůžete tak své podrážděné psychice, odbouráte stres a zjistíte, jak jinak a uvolněně se uprostřed přírody dýchá a přemýšlí. Posílíte svou tělesnou kondici a shodíte přebytečná kila, nastartujete spalování tuků, rozproudíte krev a pomůžete tělu lépe a rychleji se zbavit škodlivin. Pravidelná pěší turistika pomáhá také proti cukrovce, posiluje svaly, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu. Díky ní tak snižujete i riziko vzniku srdečních onemocnění. Proto neváhejte a vyrazte v létě na hory, prospějete si na všech frontách.
Zdroj: salzburgerland.com, nejfit.cz
Autor: Veronika Tůmová