Školák a předškolák

Nemoc s nástupem do školky

Milena Mocková
01.10.2012

V září nastoupilo vaše dítko poprvé do školky. Najednou je ale zpátky doma, a to dokonce v posteli a nemocné. A ne jednou, ale třeba každý druhý měsíc. Je to normální nebo se toho máte začít obávat?

Při pohledu na své smrkající a kašlající dítě si asi nejspíš říkáte, jak je tohle možné, vždyť do nedávna skoro nestonalo. Právě děti, které byly do tří let skoro zdravé, jsou ve školce mnohem častěji nemocné, než ty, které si některé nemoci prodělaly ještě před nástupem do školky.

Zvýšená nemocnost spojená s nástupem do školky je zcela běžným jevem, který je z určitého úhlu pohledu dokonce žádoucí.

Jedná se především o virová onemocnění, kterých může být i několik desítek. V drtivé většině se viry specializují na dýchací cesty – nosohltan, průdušky a nos. U dětí, které začnou chodit do mateřské školy, se počet prodělaných viróz až zdvojnásobí. Nicméně je to tak správně.

Nemoci posilují imunitu

Opak vede k neopodstatněnému šetření lidské imunity, což se může v následujících letech projevit oslabenou či jinak popletenou obranyschopností. Pokud ji nevycvičíme, nedokáže plnit úkoly, ke kterým byla zrozena.

Imunita se musí posilovat již od narození i za cenu skutečně prodělávaných nemocí. Důležité je každou nemoc dostatečně vyležet. Týden pro běžnou virózu je málo, ale bohužel kdo ze zaměstnaných maminek si může dovolit být doma déle. Imunitě je však potřeba dát delší čas, aby se dostatečně zocelila. Myslet si, že stačí být pár dní doma, je bohužel nemožné. Imunita se posiluje dostatečnou rekonvalescencí.

Jak posílit zdraví dítěte

Dříve tolik propagované otužování, není nic jiného než způsob, jak umožnit dítěti zdravě žít. Znamená to:

  • hodně pohybu na čerstvém vzduchu
  • vyvážená strava
  • čerstvé potraviny
  • dostatek bílkovin, minerálů, vitamínů a mikronutrientů
  • pravidelný a vydatný spánek
  • minimum ponocování
  • omezit sledování televize a počítače

Pestrou výživou s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, ale i červeného masa uděláte pro své dítě více než zakoupením kvantitou a kvalitou limitovaných preparátů. Jedině racionální stravou mu dodáte optimální poměr živin.

Další možností, jak minimalizovat nemocnost vašeho dítěte, je vakcinace. Složení vakcíny proti chřipce se každý rok mění, aby bylo v souladu s kmeny, které budou s největší pravděpodobností cirkulovat v dané sezóně. Očkování mohou podstoupit děti od šesti měsíců, mladiství a dospělí. Trvání imunity proti kmenům je obvykle šest až dvanáct měsíců.

Autor: Milena Mocková

Levák ve škole
Masáž lávovými kameny

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Osobnostní zvláštnosti leváků
Školák a předškolák

Osobnostní zvláštnosti leváků

03.10.2012

Na první pohled se může zdát, že leváci se od praváků liší jen minimálně. Jejich osobnost se však již od dětství vyvíjí úplně jinak. Narážejí na mnohem více problémů, neustále muse ...

Okultismus
Alternativní medicína

Okultismus

29.09.2012

Slovo “okultismus“ pochází z latiny a znamená to, co je skryto, nebo utajeno. Je to nauka, či jinak řečeno duchovní věda, spojená se zvláštními schopnostmi a nadsmyslovými jevy, kt ...

Zakalená plodová voda
Těhotenství

Zakalená plodová voda

27.09.2012

Díky plodové vodě se může miminko v maminčině bříšku pohybovat, dýchat ji, a to až do svého narození. Kromě toho chrání miminko před nárazy, mechanickým poškozením a infekcemi. Plo ...