Máte doma leváka?
Téměř všichni jsme se jistě někdy setkali s lidmi píšícími levou rukou. Málokdo se při tom hlouběji zamyslel, co pro ně levorukost vlastně znamená. Jak se takový levák musel vyrovnávat s běžnými věcmi každodenního života? Co vše se musel naučit jinak? Jaké problémy mu náš svět, přizpůsobený pravákům, v dětství působil? Takové otázky nás většinou napadnou, až když naše dítě opakovaně bere pastelky, lžíci či nůžky do levé ruky, a my začneme tušit, že máme doma leváka.
Co způsobuje levorukost?
Vznik levorukosti úzce souvisí s rozdělením mozku na dvě hemisféry, přičemž platí, že pravá hemisféra ovládá levou polovinu těla a levá zase pravou. Ač jsou hemisféry vzájemně propojeny, u většiny lidí se více vyvine jedna hemisféra a stane se dominantní. To má za následek, že člověk při běžných činnostech upřednostňuje používání jedné ruky, jedné nohy, ale i jednoho oka a jednoho ucha. Tak se z nás stávají praváci, nebo leváci.
V přírodě je samozřejmě máloco naprosto striktně rozděleno, a tak se může stát, že u člověka vznikne tzv. zkřížená lateralita, kdy mu dominuje např. pravé oko a levá ruka.
Teorií, proč levorukost vzniká, je několik. Odborníci se v zásadě shodují, že na počátku nebyla lateralita (tedy preference jedné strany) nijak zvlášť rozvinuta. Vyvinula se až mnohem později, když člověk začal provádět specializované činnosti, jako například lov, boj nebo řeč. Tak vznikl pravoruký svět. Přesto ale i v tomto světě už od pravěku existovali leváci.
Je tedy levorukost dána geneticky? Existují rodiny, u kterých je možné po určité linii vysledovat zvýšený počet leváků. Přesto se ale dvěma pravákům může narodit levák, ač v příbuzenstvu žádného nemají. Jisté je však jedno, levákem se člověk už narodí.
Máme doma leváka?
To, že dítě používá při hře levou ruku, ještě nemusí nutně znamenat, že je levák. Levorukost není jistá ještě několik let po narození. Každé dítě prochází vývojem, kdy postupně střídá levou a pravou ruku, aby nakonec zjistilo, která je dominantní, tedy více šikovná.
Takové střídání rukou však nemusí nutně vypadat tak, že si dítě neustále předává pastelku či lžíci z pravé do levé. Výzkumy naopak potvrdily, že v prvních letech dítěte se pravidelně střídají období, trvající i několik týdnů, kdy dítě upřednostňuje pouze pravou, nebo levou ruku.
Preference jedné ruky se definitivně vyvine většinou kolem 4 let, ale není výjimkou, že se na levorukost přijde, až když je dítěti 8 let. Po osmém roce života by už dominance jedné ruky měla být stabilní.
Testy laterality
Skutečné a věrohodné testy laterality by měl vždy provádět odborník. Takové testy trvají i několik hodin a stanovují dominanci všech orgánů, nejen ruky. Může se tak přijít právě na zkříženou lateralitu, která může dítěti při školní výuce způsobit řadu problémů.
Hlavní věc, kterou může rodič udělat, je dítě pozorovat. Kterou rukou hází míč? Kterou rukou si bere lžíci, tužku, pastelku? Kterou nohou se odráží, když jede na koloběžce nebo chce vyskočit? Kterou nohu strčí první do nohavice a kterou ruku do rukávu, když se obléká? I kdybychom však odpověděli na všechny tyto otázky stejně, stoprocentní jistotu mít nebudeme.
Existují také dva neškodné rychlotesty, kterými nic nezkazíme ani u dětí ani u dospělých a které nám mohou o dominanci rukou leccos napovědět.
- Zatleskejte rukama, jako když tleskáte delší dobu v divadle – dominantní bývá ta ruka, která se hýbe a tleská do dlaně druhé ruky.
- Sepněte ruce s propletenými prsty – palec, který zůstane navrchu, patří k dominantní ruce.
Samozřejmě ani tyto testy nelze brát jako stoprocentní. Pokud si myslíte, že je vaše dítě levák, a chcete mít jistotu, zajděte do specializované poradny, kde vám odborníci test laterality zprostředkují.
Autor: Jana Vondroušová