Salmonelóza - nejen letní onemocnění
Salmonelóza je převážně průjmové onemocnění bakteriálního původu. Může za něj bakterie salmonela, která náš organismus může navštívit našimi ústy – zejména z potravy nebo ze špinavých rukou. Většinou jde o přenos z vajec, z nedostatečně upraveného masa (zejména kuřecího) a z rybích produktů, ale bakterii se dobře daří i například v máslových krémech.
Příznaky nakažení salmonelou?
Napadení salmonelou se projevuje zejména střevními potížemi – vodnatým průjmem, zvracením nebo alespoň pocitem na zvracení, bolestmi břicha, ale také vysokými horečkami. S tím samozřejmě souvisí možnost nebezpečné dehydratace organismu. V průjmové stolici se může objevovat hlen nebo krev.
Inkubační doba, tedy doba, než onemocnění od doby nákazy propukne, je v tomto případě 6 - 48 hodin. Nebezpečné je toto onemocnění hlavně pro děti a starší nebo oslabené jedince. Ovšem ne vždy musí nastat tato horší fáze. Někdo může být nakažený, a přitom nemá téměř žádné příznaky. Nebo příznaky brzy odezní, ale salmonela nehodlá opustit váš organismus.
Salmonelóza jako taková tedy není ve většině případů vážné onemocnění, ale umí být také velice zákeřná. Bakterie salmonela totiž může pronikat do hlubších vrstev sliznice a může se dostat až do krve, odkud je pak roznesena po celém těle.
Rizikové faktory salmonelózy
Jak již bylo výše zmíněno, rizikem je hlavně potrava, a to především v letním období. Syrová či málo tepelně upravená vejce (volská oka), nedovařené, nedopečené nebo nedogrilované kuřecí maso, špatně vyuzené maso, sekaná, měkké salámy, saláty.
Bakterie salmonely se může uchytit i na noži, kterým jsme nakažené maso krájeli, proto je nutné dodržovat přísnou hygienu:
- mytí rukou po manipulaci s masem či vajíčky
- oddělená prkénka na maso a zeleninu
- důkladně umyté nože po krájení masa
- dezinfekce prkýnek, nožů atd. jablečným octem
Léčba salmonelózy
Léčba jako taková nemá speciální preparáty, žádná „antisalmonetika“ neexistují. První a velice důležitou podmínkou je doplňovat tekutiny, k jejichž ztrátám dochází kvůli průjmům a zvracení, a v horším případě by mohlo dojít až k dehydrataci organismu. Nejvhodnější tekutinou v tomto případě jsou minerálky.
Medikamentózní léčba spočívá v podávání léků pro střevní dezinfekci, případně přípravků proti zvracení.
Významným podpůrným prostředkem léčby je přísná dieta, spočívající v podávání černého sladkého čaje, později se přidává suché pečivo, rýže, nemastné kaše, dušená mrkev, zeleninové vývary a banány. Doporučuje se také podávání probiotik (buď zakoupených v lékárně nebo ve formě jogurtů s živou kulturou), aby byla obnovena rovnováha střevní mikroflóry.
Z mimolékařských kruhů se ke zničení bakteriií salmonel doporučuje jablečný ocet.
Autor: Jitka Suchánková