Mandaly – síla, která se těžko vysvětluje
Mandaly jsou v podstatě spojení kruhu a čtverce, přičemž kruh symbolizuje nebe, tedy něco posvátného, a čtverec naši vnitřní sílu. V původním významu je mandala diagram ve tvaru kruhu, který se točí kolem svého středu, nebo ve tvaru mnohoúhelníku, kde všechny vzory směřují do jednoho středu.
Slovo mandala pochází ze starobylého indického obřadního jazyka sanskrtu a v překladu znamená kruh či oblouk.
Historie mandal
Nejstarší mandaly pocházejí z oblasti severozápadní Číny a jsou časově zařazovány do období 9. – 10. století našeho letopočtu.
Objevují se jako malby na látkách, které slouží k meditačním obřadům.
Buddhismus povznesl mandaly k výsostnému postavení v rámci kultovních rituálů. Význam jim přikládá v tom smyslu, že mandaly napomáhají sjednocovat chaotické a nejednosměrné síly člověka.
O popularizaci mandaly se zasloužil především švýcarský psychoanalytik Carl Gustav Jung. Popsal mandalu jako psychokosmogram, což by měl být obraz našeho psychického univerza, a začal je používat ve svojí vlastní psychoterapeutické praxi.
Jak mandala působí?
Mandala působí jako hra. Malujeme do kruhu nejrůznější obrazce a na povrch se tak nenápadně dostávají naše emoce, sny, vidiny, poznatky, strach a celé naše nejniternější „já“.
Stejně tak působí mandala i v případě, kdy si klient může vybrat již předkreslenou mandalu, kterou má vybarvit. Uvolnění a emoce vyplavou na povrch a v závěru malování může člověk pocítit i lehké příjemné chvění či vibrace.
Mandala nejen vypovídá víc, než si myslíme, o životě toho, kdo ji vytvořil nebo alespoň vybarvil, ale také osvobozuje, uzdravuje a posiluje dotyčného. Má v sobě poselství, každá je jedinečná a originální.
Jak pomáhá tvorba mandaly
Mandala a její tvorba a vykreslování především umožňuje vypustit na povrch naše vlastní emoce a po určitých zkušenostech nás učí s nimi pracovat a zacházet tak, aby nám byly k užitku. Dále nás mandaly vedou ke zklidnění a k hledání harmonie v naší duši, k získání energie pro budoucí úkoly a pro řešení našich vlastních problémů.
Mandaly zvyšují naše sebevědomí, a ti zkušenější z nás mohou při jejich tvorbě vnímat také určitý druh sebeléčení (mandalu necháme působit jako léčivý obrázek a každý den se na ni určitou dobu v klidu díváme), a mohou se dokonce naučit i určitému typu vhledu, kdy se snažíme změnit to, co nám nevyhovuje.
Mandalu si lze objednat také u profesionálního tvůrce, kterému sdělíme svoje trápení, sny či prosby. Odborník pak vytvoří přesně takový obrazec, který nám má pomoci tyto naše problémy vyřešit a všechna trápení zvládnout. Mandaly se také mohou podílet na splnění zcela konkrétních přání.
Autor: Jitka Suchánková