10 faktorů, které zvyšují riziko onemocnění roztroušenou sklerózou
Roztroušená skleróza (RS) je poněkud nepředvídatelná nemoc: není známo, proč vzniká a jakým způsobem se bude u nemocného vyvíjet. Jisté je, že jde o autoimunitní onemocnění při kterém přestane organismus kooperovat se svým vlastním nervovým systémem. Neví se, co přesně spouští tento proces, ale uvádíme zde 10 faktorů spojovaných se zvýšeným rizikem RS.
Pohlaví
Riziko, že onemocníte RS, je minimálně dvakrát tak velká, pokud jste žena. V posledních desetiletích se nebezpečí vzniku roztroušené sklerózy pro ženské pohlaví ještě výrazně zvyšuje.
Kde žijete
Roztroušená skleróza je mnohem častější v oblastech vzdálenějších od rovníku. V posledních desetiletých nejsou rozdíly tak výrazné. Pohled na globus a do statistik není pro Českou republiku vůbec příznivý.
Příjem vitamínu D
Vysoký výskyt roztroušené sklerózy v oblastech vzdálenějších od rovníku je dáván do vztahu s nízkou hladinou vitamínu D v těle. Vitamín D si dokáže naše tělo vyrobit samo, ale potřebuje k tomu dostatek slunečního záření, a to se vzdáleností od rovníku klesá.
Pacienti s RS mají nižší hladinu vitamínu D a zaznamenáno je zhoršení příznaků RS během měsíců s nedostatečným slunečním svitem. Při užívání vitamínu D, i formou multivitamínů, dochází k poklesu rizika vzniku RS a zmírňují se i příznaky RS.
Roční období narození
Poněkud kuriózní faktor, ale v souvislosti s tím, co bylo řečeno o vitamínu D, pochopitelnější. Čím delší čas těhotenství vaší matky probíhalo v zimních měsících s nedostatkem slunečního svitu, tím větší riziko RS máte.
Podle finské studie ti, co se narodili na jaře, mají o 9 % vyšší riziko onemocnění RS. Zatímco narození v listopadu mají riziko o 11 % nižší.
Kouření
Všichni víme, že kouření škodí zdraví a výrazně zvyšuje riziko rakoviny plic a infarktu. Méně známý je fakt, že kouření je rizikovým faktorem i pro vznik roztroušené sklerózy.
Je prokázáno, že čím víc kouříte, tím větší je riziko, že onemocníte RS. Těžcí kuřáci, kteří spotřebují 4 krabičky cigaret denně, jsou pětkrát více ohroženi rozvojem RS.
Věk
RS se může objevit v jakémkoliv věku, od dětského po kmetský, ale úplně nejčastěji je diagnostikována u dospělých mezi 20. až 50. rokem života.
Prodělaná mononukleóza
Ze všech zkoumaných patogenů a jejich vlivu na rozvoj roztroušené sklerózy se nejmarkantnějším pojítkem jeví virus Epstein-Barrové (EBV), který je původcem mononukleózy. Přestože je v populaci infikováno až 95 % lidí, ne všichni mají symptomy onemocnění. Studie ukazují, že pacienti s RS mají vyšší hladiny EBV protilátek a častěji prodělanou mononukleózu ve zdravotní historii.
Další autoimunitní onemocnění
Autoimunitní onemocnění mají tendenci se sdružovat. Pokud máte jedno z nich, můžete mít častěji i další.
Pokud tedy máte diabetes I. typu nebo jeden z nespecifických střevních zánětů, tj. ulcerózní kolitidu či Crohnovu nemoc, máte lehce zvýšené riziko, že budete v budoucnu diagnostikováni roztroušenou sklerózou. Vazba RS s dalšími autoimunitními chorobami, jako je lupénka nebo revmatoidní artritida, je velmi slabá.
Rodokmen
Prostředí a životní styl mají vliv na riziko rozvoje RS, ale naše genetické předpoklady také hrají roli.
Většina populace má riziko 1:750, že onemocnění RS. Pokud máte blízkého rodinného příslušníka s RS, stoupá vaše riziko na 1:40. Jestliže je tím nemocným vaše jednovaječné dvojče, je pravděpodobnost, že onemocníte, dokonce 1:4.
Extrémní zármutek
Stres prohlubuje symptomy RS a někteří vědci se domnívají, že zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. Podle jedné ze studií se u rodičů předčasně zemřelých dětí v horizontu desetiletí rozvinula RS častěji než u lidí bez tohoto traumatizujícího zážitku. Při neočekávané smrti (typu nehoda) se riziko ještě zdvojnásobilo.
Autor: Michaela Kopřivová