Relaxace a wellness

Lázeňská léčba a její účinky

Jitka Suchánková
23.09.2013

Lázeňská léčba, tzv. balneoterapie, je podpůrný způsob léčení mnoha nemocí a zdravotních potíží. Díky vysokému výskytu termálních a minerálních pramenů je v České republice poměrně rozšířená a české lázně jsou tak oblíbeným útočištěm také pro zahraniční klienty. V čem spočívá lázeňská léčba a jaké pozitivní účinky má na lidský organismus?

Přírodní zdroje v lázeňské léčbě

Přírodní zdroje s léčivými účinky nalézáme jen v několika oblastech na světě, mimo jiné právě v České republice. Jedná se o termální a minerální prameny, peloidy (tj. rašelina, bahno a slatina) nebo zřídelní plyny.

  • Minerální voda - má vždy specifické složení a v této závislosti pak slouží k různým účelům, jako jsou pitné kúry, inhalace, výplachy, koupele nebo podvodní masáže. Obsahuje nejčastěji soli síry, radonu nebo jódu.
  • Peloidy (rašelina, bahno, slatina) - slouží k zábalům, obkladům a koupelím. Jsou pozitivně účinné na pohybový aparát i stav naší pokožky.
  • Zřídelní plyny - využívají se k podkožní aplikaci, čímž uvolňují bolest a napomáhají léčbě funkčních poruch pohybové soustavy.

Termální lázně

Termální lázně jsou založeny na výskytu aktivního termálního pramene. Je to speciální druh pramene, ze kterého vystupuje teplá voda.

Tato voda je velice často obohacená o minerální složky. Voda proniká puklinami do zemské kůry do značných hloubek, kde se vlivem tektonických poruch dostává do blízkosti magmatu, o který se ohřívá a následně vystupuje nahoru.

  • Termální voda - voda, která má přirozenou teplotu alespoň 30° C nebo více
  • Léčivá voda - voda, u které bylo vědecky dokázáno, že má na lidský organizmus léčebný účinek

Pojem balneoterapie

Balneoterapie neboli lázeňská léčba je souhrn léčebných postupů, které jsou pod odborným zdravotnickým dohledem aplikovány na lidský organismus.

K tomu napomáhají výše zmíněné přírodní léčivé zdroje. Rehabilitační či jiný zdravotnický pracovník se pomocí minerální vody, peloidů nebo zřídelních plynů snaží o navrácení optimální funkce organismu pacienta – může se jednat jak o pohybový aparát, tak o funkci vnitřních orgánů.

Léčebné účinky

Balneoterapie má výborné výsledky při léčbě nejrůznějších nemocí. Největší úspěchy získává v léčbě a regeneraci pohybového aparátu. Kladně však působí i na jiná onemocnění, zejména kardiovaskulárního, oběhového, trávicího, dýchacího a nervového systému.

Nelze opomenout ani podpůrný význam balneoterapie při léčbě diabetu, kožních nemocí, ale také při léčbě onkologických onemocnění a endokrinologických potíží.

Dále je možno využít její účinky při léčbě onemocnění močových cest, a dokonce i při léčbě nadváhy a obezity.

Význam lázeňské léčby

Hlavním cílem lázeňské léčby je snaha s pomocí a použitím přírodních léčebných zdrojů a také rehabilitace dostat lidský organismus do stavu, kdy je maximálně schopen využít svých samoléčících a samoregulačních vlastností.

Veškerá rehabilitace i ostatní procedury a léčby musejí být ordinovány individuálně. Léčebná péče zvyšuje odolnost člověka proti stresu, zvyšuje obranyschopnost organismu, upravuje látkovou výměnu a hormonální řízení organismu.

Balneoterapie celkově kladně ovlivňuje lidský organismus a zvyšuje rozsah všech funkčních schopností. Pozitivních výsledků je dosaženo nejen u osob dospělých, ale také u dětských pacientů.

 

V některém z příštích článků na Zdravě.cz vám přineseme kompletní seznam lázní v České republice včetně jejich léčebného zaměření.

Máte vlastní zkušenost s lázeňskou léčbou?

Autor: Jitka Suchánková

Olivový olej a jeho účinky na zdraví
Řešení obezity - bandáž žaludku

Další články

Prací prášky dříve a dnes
Alergie

Prací prášky dříve a dnes

12.09.2013

Na čistém prádle si zakládá většina z nás. Obchodní sítě nabízejí široký výběr pracích prostředků a komerční nátlak prodejců v televizních reklamách nám rozhodování při výběru přin ...

Severská chůze – nordic walking
Turistika

Severská chůze – nordic walking

31.08.2013

Chůze je jedna z nejjednodušších sportovních činností. Pravda, sportem v pravém slova smyslu se nazvat nedá, ale je to jistě první krok na cestě za štíhlou linií.