Chůze jako antidepresivum
Chůze je náš nejpřirozenější pohyb, který bereme jako samozřejmost a nepovažujeme ho za nijak zvlášť důležitý pro naše zdraví. Ve skutečnosti je však pro nás docela obyčejná chůze mnohem větším přínosem než jednou za čas návštěva posilovny!
Nepotřebujeme k ní žádné sportovní náčiní, ani nemusíme kupovat permanentku. Přitom zdravě protáhneme a rozpohybujeme celé tělo a většinu svalů, okysličíme mozek, který tak zbavíme škodlivin, uchráníme se od pocitů deprese a odbouráme stres.
Máte starosti? Jděte na procházku!
Chůze snižuje krevní tlak, ale i cholesterol, čímž předchází kardiovaskulárním chorobám a dokonce i řídnutí kostí. Pravidelnou chůzí můžete dosáhnout snížení rizika vzniku infarktu myokardu i mozkové mrtvice.
Chůze vás zbaví psychické únavy, pocitů sklíčenosti a deprese. Je to jeden z nejlepších způsobů zdravé relaxace, odreagování se a odpočinku.
Pěšky do přírody
Zvykli jsme si na jízdu autem či jinými dopravními prostředky, ať už je cíl naší cesty jakkoliv vzdálený. V letních měsících se pokoušíme ulevit svědomí a udělat něco málo pro své zdraví občasnou jízdou na kole, většinu roku však podléháme zaběhnutému zvyku a také, to si přiznejme, lenosti. Chodit pěšky přitom nestojí nic, jen trochu odhodlání.
Za hezkého počasí, v jakémkoliv ročním období, vyražte na procházku do přírody. Můžete zvolit i obtížnější terén, popř. měřit délku kroků. Posílíte tak svaly na nohou, ale i svalstvo páteřní. Vy sami pak pocítíte značné uvolnění, příval energie, dobrou náladu a uspokojivý pocit ze zdravé, fyzické únavy.
Správná technika zdravé chůze
Efektivnost zdravé chůze závisí na správném držení těla, stejně jako při cvičení. Plynulost chůze pak vychází ze stejně dlouhých kroků. Hlavu držíme vzpřímeně, hýžďové a břišní svaly jsou stažené, abychom zabránili zbytečnému prohnutí v bederní oblasti. Ruce jsou volně podél těla. Během chůze se snažíme také zhluboka a pravidelně dýchat.
Při procházkách v přírodě je nanejvýš důležité vnímat okolí a pozitivní odraz klidu a krásy prostředí, ve kterém se nacházíme. Jedině tak si z každé procházky odneseme ten pravý požitek a zároveň svou denní dávku zdraví.
Pro zajímavost uvádíme srovnání rozsahu výdeje energie při chůzi s jiným pohybem. Třicetiminutová svižná chůze se dá srovnat s těmito aktivitami:
- patnáctiminutový výstup do schodů
- patnáctiminutové odhrnování sněhu
- půlhodina věnovaná zahradničení
- hodinový úklid (mytí oken či podlah, luxování)
Autor: Veronika Tůmová