Jaká rizika přináší diety
Téměř v každém člověku je zakořeněna alespoň malá touha po pěkné postavě. Ano, jsou i tací, kteří si z toho velkou hlavu nedělají. Jsou rádi, že mají spokojený život a nad svými nedokonalostmi jen mávnou rukou.
Ale přece jen většina lidí (hlavně žen) se na sebe kriticky dívá do zrcadla a srovnává se s fotkami celebrit z časopisů. Máme-li nějaké to kilo navíc, chceme se ho všemožně zbavit.
Z televize a dalších médií nás lákají k vyzkoušení všemožného zázračného produktu či dietního postupu. Je opravdu z čeho vybírat. Ne vše ale splňuje opravdu to, čím se chlubí. Značná část poradenství je zavádějící a může být i nebezpečná. Pojďme se na některé příklady podívat.
Dietní prášky
Tyto doplňky stravy opravdu způsobují ztrátu váhy, ale většinou jen dočasně.
Obsahují simulanty snižující chuť k jídlu a nebo mírná diuretika, která způsobí rychlejší vyloučení tekutin než je obvyklé. Po přerušení jejich užívání se ručička váhy vrací zase zpátky na původní hodnotu. Nežádoucí účinky pilulek se mohou pohybovat v rozmezí od mírné závratě, nespavosti, nevolnosti a častého močení až k těžkým bolestem na hrudi, křečím,infarktu myokardu a poškození jater či ledvin.
Zázračné náušnice
Každému rozumnému člověku musí být jasné, že nákupem nějakých speciálních náušnic, které podle prodejce slibují stimulaci akupunkturních bodů, ovlivňujících pocit hladu, rozhodně nezhubne.
Je ovšem pravda, že ušní akupunkuru lze použít jako prostředek zmírňující stres a snížující produkci žaludečních šťáv. Tím prakticky hubnutí napomáhá, ale sama o sobě vás nezachrání.
Jednoduché diety
Konzumací jednoho druhu potraviny (vajíčka, banány) rozhodně neuděláte tělu dobře. Zvolená potravina může být sebezdravější, ale určitě nebude obsahovat vše, co tělo potřebuje. Některé látky budou v nadbytku a další důležité budou chybět. Existuje bezpočet zdravotních komplikací, které si tímto neuváženým způsobem můžete přivodit.
Koktejly
Vypitím nějakého zázračného koktejlu nic nevyřešíte a pocit hladu na moc dlouho nezaženete. Spíše se doporučují v kombinaci se speciálně upraveným jídelníčkem. Například přes den jíte ovoce a zeleninu a navečer vypijete koktejl, který vám doplní všechny potřebné látky, jež v zelenině a ovoci obsaženy nejsou.
Hladovka
Půst či hladovka je pravděpodobně nejhorší dietní volba. Když nejíte, ztrácejí primárně objem svaly a ne tuky. Po jednom nebo dvou dnech jste již tak zesláblí, že nejspíše podvědomě sáhnete po první kalorické bombě, která vám přijde pod ruku.
Dlouhodobější hladovění oslabuje imunitní systém, významně zatěžuje životně důležité orgány a značně ohrožuje metabolismus.
Závěrem lze říci, že je lepší přestat vsázet na zázraky. Účinnou formou, jak si vypracovat pěknou postavu, je kombinace vhodně zvolené stravy a dostatku fyzické aktivity. Laik si většinou sám správně vyvážený jídelníček sestavit nedokáže, proto je vždy lepší poradit se svým lékařem nebo dietním specialistou.
Autor: Petr Zimola