Bolestivá menstruace
Silné křečovité bolesti břicha přicházející ve vlnách, bolesti zad v křížové oblasti, napětí v prsou, i to mohou být projevy této fáze měsíčního cyklu.
K tomu se mohou přidat bolesti hlavy, otoky nohou, únava, nevolnost či zvracení. Ovlivněno je i psychické prožívání, ve škále od pocitů nervozity, napětí, přes zvýšenou citlivost a lítostivost, až po úzkost a depresi.
Pokud se některé příznaky silně projevují už několik dní před menstruací, mluvíme o tzv. premenstruačním syndromu.
Bolest během menstruace způsobují křečovité stahy svalstva dělohy. Příčiny mohou být různé: hormonální nerovnováha, špatné prokrvení pánevní oblasti nebo odchylky v anatomické stavbě, nedostatek minerálů, např. hořčíku.
Pokud bolestivou menstruací běžně netrpíváte a silné bolesti se vyskytnou náhle, je namístě podstoupit lékařské vyšetření, protože to může signalizovat závažnější poruchu, jako myom nebo endometriózu. Bolest sama o sobě onemocněním není.
„Své dny" však nemusíme pasivně protrpět. Každá z nás může udělat něco pro to, aby dny kolem menses prožívala co možná v pohodě.
V první řadě zrevidujte svůj životní styl. O tom, jak bude váš cyklus probíhat, se totiž rozhoduje mnoho dní před začátkem krvácení. Nepřítelem je vyčerpání, stres, dlouhodobá únava, nezdravá strava, která vitamíny a minerály spíš odčerpá než dodá. Také nedostatek pohybu nás činí choulostivější a způsobuje, že všechny výchylky od normálu špatně snášíme.
Jak ovlivnit bolestivost menstruace
Strava:
-
Už deset dní před menstruací výrazně omezte konzumaci masa a mléčných výrobků. Vegetariánky a makrobiotičky uvádějí, že s přechodem na rostlinnou stravu se obtíže kolem menstruace zmírnily či vymizely. Ryby však jíst můžete.
-
Omezte kávu a kofein vůbec. Hlídejte si pitný režim, ale zbytečně se „nepřepíjejte". Spíš si denně zajistěte misku polévky.
-
Pokud máte před menstruací chuť na sladké, je to normální. Uspokojte však tuto chuť dezerty z obilovin, např. z rýže či jáhel,doma pečeným zákuskem, v nejhorším medem, v žádném případě však koupenými rafinovanými sladkostmi z bílé mouky a bílého cukru nebo čokoládou.
Životní styl:
- Nekuřte.
- Zařaďte pravidelný pohyb, aby si tělo postupně zvykalo na zátěž a krátkodobou nepohodu. Několik dní před menstruací však vyřaďte silové aktivity a nepodávejte nadměrné výkony, na které tělo není zvyklé. Zvolte jen krátké aerobní zahřátí a následné protažení.
- Existují speciální cviky, např. cvičení podle L. Mojžíšové. Pro začátek však postačí jakékoli cvičení, které rozpohybuje svaly a udrží v dobrém stavu páteř.
- Pomalu, postupně se začněte otužovat, vyhněte se však prochladnutí, zvláště několik dní před menstruací.
Během menstruace:
-
Pomáhá prohřát spodní oblast břicha či kříž obkladem ze soli. Sůl nahřejte ve starším rendlíku na kamnech, vsypte do bavlněného sáčku a ještě popř. obalte ručníkem, přikládejte.
-
Zkuste automasáže: Promačkávejte vnitřní stranu dolních končetin. Stlačte dlouze bod čtyřmi prsty nad vnitřním kotníkem. Často bývá bolestivý. (Pozor, nemačkat v těhotenství!)
-
Vhodné bylinné čaje: kontryhel, maliník, řebříček a směsi, které tyto byliny obsahují
Duševní život:
-
Mějte se ráda. I s tím, že před menstruací býváte protivná či ubrečená.
-
Přijměte se tak jak jste, včetně vašeho ženského cyklu.
-
Učte se svůj měsíční cyklus brát jako něco posvátného, stejně jako v přírodě mají svůj smysl všechna roční období.
Autor: Zuzana Šilhavá