Není pocení jako pocení
Na trochu potu v horkých dnech bychom se neměli dívat skrz prsty. Jde totiž o přirozený jev, bez kterého bychom se otrávili a upekli. Někdy ale může naše tělo pocením signalizovat problém.
Pocení, medicínsky hyperhidróza reguluje tělesnu teplotu a je pro člověka nezbytné. Vzniká nezávisle na okolní teplotě, nicméně je také vegetativní reakcí spojenou například se stresem nebo silnými emocemi.
Menší popoběhnutí na autobus, výšlap pár schodů, cesta do práce a samotný rozdíl vnější teploty mezi kanceláří a ulicí. To v našem těle spustí celou řadu pochodů, jejichž výsledkem je pocit mokrých zad a návaly horka. Toto vše je stále však stále v normě.
Je přirozené se více potit v teple, při tělesné námaze, při horečce. Pot nás zalije také ve chvílích nervozity, zlosti, v rozpacích nebo ve strachu. Při tomto procesu se naše tělo ochlazuje a vyměšuje i řadu škodlivých a nebezpečných látek.
Dalšími faktory, které mohou zvyšovat frekvenci pocení, jsou hodně kořeněná jídla, nikotin, léky a kofein.
Vlhká až mokrá kůže ale může signalizovat i příznak nastupující nemoci. Lokální hyperhidróza (nadměrná činnost potních žláz v určité oblasti – dlaně, chodila, podpaží, bederní krajina) souvisí často s duševní labilitou a špatnou životosprávou. Stejně tak může jít o různá hormonální onemocnění, příznaky menopauzy, dny, obezity a cukrovky.
Typy hyperhidróz - pocení
- FACIÁLNÍ HYPERHIDRÓZA se projevuje zvýšeným pocením v obličeji, především na čele. Tento typ souvisí s určitou mírou sebejistoty, sebedůvěry nebo osobní pohody. Může pomoci obyčejný kapesník či deodorant.
- PALMÁRNÍ HYPERHIDRÓZA je nadměrné pocení rukou, především dlaní, které se také spojuje s prožíváním stresu a napětí.
- AXILIÁRNÍ HYPERHIDRÓZA znamená pocení v oblasti podpažních jamek. Je většinou páchnoucí, protože v podpaží se vyskytují ve větší míře různé bakterie a kvasinky. Zde je na místě depilace podpaží a používání antiperspirantů.
- PLANTÁRNÍ HYPERHIDRÓZA je nadměrné pocení nohou, především plosek. Vyžaduje časté mytí chodidel. Není dobré nosit ponožky z umělých vláken.
Jednou z mnoha bylin, které se doporučují proti pocení, je šalvěj lékařská. Na jeden hrnek čaje dáte jednu lžíci sušených listů, které louhujete 10 minut. Scezený čaj můžete ihned pít. Lístky šalvěje lze použít také do nálevu proti pocení rukou a nohou. Do odvaru ze šalvěje stačí přidat trochu octa a následně v něm vykoupat ruce či nohy.
Autor: Milena Mocková