Kdy je voda ke koupání nebezpečná?
Je léto, a to je pro mnohé z nás jistě spojeno s koupáním ve volné přírodě. Je však zapotřebí myslet i na naše zdraví a věnovat pozornost tomu, zda nám málo kvalitní voda nemůže ublížit. Pokud by měla nízkou jakost, může znamenat riziko nejen pro náchylnější skupiny obyvatel, ale v podstatě pro kohokoliv.
Při koupání v přírodě nás mohou ohrožovat zejména sinice, patogenní mikroorganismy, v bazénech se mohou šířit plísňová onemocnění kůže či bradavice. Kvalita vody je v pravidelných intervalech kontrolována krajskou hygienickou stanicí. Kontrola je zahájena minimálně 14 dní před očekávaným začátkem sezóny a poté se odběry vody provádí jednou za dva týdny.
Ke koupání v přírodě můžeme využít např. koupaliště. Zde je provozovatel zodpovědný za provádění kontrolních odběrů vody. Výsledek rozboru následně zasílá krajské hygienické stanici, která může nařídit častější provádění kontrol či zakázat koupání v objektu. U povrchových vod, které jsou využívány ke koupání, je při překročení limitů vydán zákaz koupání, ale již není povinností hygieniků dohlížet na jeho dodržování. V ostatních vodách, které nejsou běžně ke koupání využívány, není prováděna žádná kontrola a je jen na vás, zda se odhodláte vyzkoušet je „na vlastní nebezpečí".
Rozlišení vodních ploch podle kvality vody
- Voda vhodná ke koupání: Zde je velmi nízká pravděpodobnost zdravotních problémů.
- Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi: Jde o nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. Pokud je možnost, je vhodné se po koupání osprchovat.
- Zhoršená jakost vody: U této vody již je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. U vnímavých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
- Voda nevhodná ke koupání: Voda neodpovídá hygienickým požadavkům, pro uživatele tudíž představuje zdravotní riziko a nelze ji doporučit zejména citlivým jedincům, dětem a těhotným.
- Voda nebezpečná ke koupání: V tomto případě je vyhlášen zákaz koupání. Hrozí zde akutní poškození zdraví.
Nepřítel letního koupání - sinice
Mezi častý problém venkovního koupání patří sinice. Ty jsou spolu s řasami součástí tzv. fytoplanktonu (drobné, ve vodě se vznášící organizmy, které plní v podstatě stejnou úlohu jako na souši rostliny). Pokud je fytoplanktonu ve vodě větší množství, vytvoří se v ní tzv. vegetační zákal, který je známkou snížené kvality vody. Nahromadění sinic u hladiny se označuje jako vodní květ, který můžeme pozorovat na mnoha vodních plochách, s největší pravděpodobností na konci léta.
Sinice obsahují látky, které způsobují alergie, mohou se objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Sinice mohou produkovat také různé toxiny. Dle jejich typu a množství se u člověka mohou projevit střevní a žaludeční potíže, bolest hlavy či jaterní problémy. Pokud na hladině není patrný vodní květ, není pravděpodobné, že by po jednom vykoupání mohlo vzniknout vážné onemocnění.
Měli jste někdy zdravotní obtíže po koupání v přírodě? Čím se na vás projevila nízká kvalita vody?
Autor: Michaela Holá