zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Opalování – jde to i zdravě, nebo se mu máme vyhýbat?

Veronika Matoušová
24.06.2022

Nejčastěji se setkáme se dvěma skupinami lidí. Ti, kteří se pravidelně opékají na sluníčku a neřeší SPF ze strachu, že se neopálí (tak to opravdu nefunguje), proti tomu pak ti, co se naopak vyhýbají pobytu venku a skoro až úzkostlivě se chrání před slunečními paprsky. Jde spíše o dva extrémy, přičemž dobrý není ani jeden. Co je tedy zdravější? A existuje vůbec něco jako zdravé opalování?

Každoročně na vás během léta vyskakují články a příspěvky o tom, jak získat nejrychleji bronz, jak si ho co nejdéle udržet, nebo naopak slýcháte, jak je sluníčko škodlivé a měli byste se mu vyhýbat. Nejdůležitější ovšem je vědět, jak na to jít zdravě, přínosně a zda je vůbec cílené opalování nutné.

Co je opalování

Opalování je považováno za cílenou aktivitu, vedle toho je ještě obyčejný pobyt venku na slunci, který zahrnuje všechny běžné aktivity, při kterých se můžete opálit (nebo i spálit). Rozdíl bude vždy podle toho, jak dlouho trávíte čas na slunci, v jaké denní době, jak dlouho býváte také ve stínu i jak moc nebo málo se na slunci hýbete. 

Bronzová pokožka je stále pro spoustu z nás symbolem zdraví a atraktivity. Jak ale vlastně dojde ke zhnědnutí kůže? Jde v podstatě o reakci, kterou se naše kůže brání proti paprskům a chrání naše tělo. Takže zatímco vy ležíte a opalujete se, kůže se aktivně snaží proti slunci bojovat. Melaninové pigmenty ale neabsorbují všechny paprsky, například před hlubšími UVA paprsky je vlastně nemožné se ochránit. V kůži pak probíhá řada procesů, které nejsou vždy žádoucí. Proto se na pokožce časem mohou objevit pihy nebo pigmentové skvrny, a ty již samy nezmizí. Nejčastěji se objevují na tváři, nosu, na ramenou, na krku či v dekoltu.

Důsledky pobytu na slunci

Slunce ale způsobuje kůži i další nepříjemnosti. Mezi ty krátkodobé patří spálení, alergická vyrážka či kopřivka. Dlouhodobými důsledky pak je předčasné stárnutí kůže a je zde samozřejmě také určité riziko rakoviny kůže. Dávky UV záření se totiž po celý život sčítají a dříve či později k některým následkům na kůži dojde.

Pobyt na slunci má ale samozřejmě i pár pozitivních efektů. Například vám to zlepší náladu, dojde také k produkci vitamínu D, který v rámci běžné populace spíše chybí, nejvíce v chladnější části roku. Ze stravy ho pak získáme většinou nedostatečně, proto je krátkodobý pobyt na sluníčku nejlepší cesta, jak vitamín získat. V pokožce se začne tvořit už po 15 až 20 minutách na sluníčku, přičemž nejlepším časem na jeho „chytání“ je období od května do října.

Jak to tedy je? Co je a co není zdravé

Jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed a ideální je jít zlatou střední cestou. Mírně se však odborníci přiklánějí spíše k těm rizikům. Podle nich zkrátka cílené opalování zdravé není. Jak tedy získat nenásilně bronz, ale jaksi „zdravěji“? Pleť a tělo můžeme v první řadě chránit opalovacím krémem s vyšším faktorem SPF, obličej je dobré zakrýt kloboukem nebo kšiltovkou, oči chránit slunečními brýlemi s UV filtry. Ideální je ale celkově upřednostňovat pobyt ve stínu.

Pokud toužíte po snědých odstínech pokožky a opalování je vaším „koníčkem“, ale zároveň chcete minimalizovat škody, dbejte na několik věcí. Tím je správná příprava, správný proces opalování i péče po slunění. Buďte uvnitř nebo ve stínu v době mezi 11. a 15. hodinou, chraňte si hlavu, oči a používejte ochranné krémy. Naneste si krém 20 až 30 minut předtím, než na sluníčko vyjdete a každé 2 až 3 hodiny natření opakujte. Na dovolených si pomozte také oblečením s UV filtry, které je dnes již běžně dostupné. Vaše kůže se vám odmění zdravím, bude pomaleji stárnout a nebude vás trápit pigmentovými skvrnami.

Zdroj: www.benu.cz, www.uzdravtelo.cz, www.ulekare.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Letní angína – co ji může spustit, jak ji poznat a jak se jí vyvarovat?
Salmonela a další letní střevní potíže – jak se jim vyhnout a užít si léto?

Další články