zdroj: unsplash.com
Péče o tělo

Henna či indigo jsou ideální pro přírodní barvení vlasů. Práce s nimi je lehčí, než si myslíte!

Pavlína Klaudová
13.02.2023

Máte dost chemie a chcete dopřát svým vlasům vzpruhu anebo jste ještě vlasy nebarvili a chcete se vyhnout syntetickým koktejlům? Zkuste je nabarvit přírodně. Počítejte ale s tím, že budete potřebovat více času a přírodní barvy se jen tak nezbavíte.

Jak vybrat hennu

Vybrat hennu není zase takový problém. Existují tři typy odstínů. Egyptská, jemenská a Rajastan. Egyptská je nejméně červená, jemenská varianta vykazuje střední červený odstín a poslední je nejzářivější. Aby se henna dobře nanášela, je potřeba ji rozmíchat do konzistence rozpuštěné čokolády. Jinak může hrudkovatět a padat z vlasů, bude-li příliš tekutá, nepříjemně stéká. Můžete ji aplikovat na mokré i suché vlasy. 

Hennu lze koupit také v již připravených směsích s jinými bylinami, které mají za cíl usnadnit spotřebiteli používání různých barevných odstínů bez toho, aniž by musel experimentovat. Po nabarvení můžete nechat hennu na vlasech klidně přes noc. Obecně platí, že čím máte světlejší vlasy, tím bude barva zářivější. Chcete-li se barvit hennou, berte v potaz, že se na vlasech vrství a je lepší ji používat konstantně, rozhodněte se pevně, že u ní už zůstanete. Pro koupi co nejlepší kvality sledujte bio certifikace. 

Co přidat do henny, aby byla zářivější a jak s ní pracovat?

•    Henna se zalévá horkou vodou okolo 90°C. 
•    Nechává se odstát nejméně dvě hodiny, aby se plně rozvinuly její pigmenty. 
•    Můžete ji nechat odstát také přes noc. 
•    Pro lepší rozvoj pigmentů můžete přidat jablečný nebo vinný ocet, ibišek, který je rovněž kyselý a napomáhá zlepšit zářivost henny. 
•    Pro výživu vlasů do ní můžete přidat nekonzervovaný hydrolát nebo rostlinné oleje (např. jojobový nebo arganový).
•    Henna po nabarvení a smytí dále nepracuje, můžete ji umývat šamponem. 

Dejte pozor na kvalitu indiga

Indigu se poměrně nepřesně říká „černá henna“. Černá henna je henna, která obsahuje přísady (PPD, který najdete ve složení pod názvem paraphenylediamine a další látky) a je uváděná jako jeden z produktů, které mohou uživateli způsobit určité zdravotní problémy. Nejčastějšími projevy jsou různé alergie. Indigo je ve skutečnosti modré přírodní barvivo. Pokud s ním chcete pracovat, dávejte pozor, zda je na obalu výrobku pouze latinský název rostliny Indigofera Tinctoria (indigovník pravý), protože existuje také průmyslové indigo, používané k barvení látek (typicky jeansů atd.).

Indigo lze nanášet na suché i mokré vlasy jako hennu. Konzistence by měla být stejná. Dávejte pozor na indigo, pokud máte chemicky odbarvované vlasy, můžete se po nabarvení setkat s jejich nazelenalým odstínem. Zkuste aplikovat indigo na jeden malý pramen vlasů, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení. Mějte na paměti, že indigo se pak z vlasů špatně „stahuje“. Chcete-li jej používat a máte chemicky odbarvené vlasy, doporučuje se určitý časový prostoj mezi barvením. Některé zdroje uvádí až půlroční interval.

Jak pracovat s indigem?

•    Indigo se nenechává odstát po dlouhou dobu jako henna.
•    Je potřeba jej aplikovat co nejdříve po zalití, po 30 minutách ztrácí barvicí schopnosti. 
•    nepoužívá se voda, která má více než 50°C.
•    Indigo se nesmývá šamponem, pouze vodou a nechává se další tři dny působit na vlasech, protože po nabarvení dále pracuje.
•    Do indiga se nepřidávají složky jako rostlinné oleje, esenciální oleje nebo octy, které narušují jeho přirozenou barvicí schopnost.
•    Když jdete spát, dejte si raději na polštář starší ručník, abyste si neušpinili povlečení. 
•    Pro lepší výsledek barvení, například pokud máte poměrně dost viditelné šediny použijte dvoufázové barvení. To znamená, že nejdříve nabarvěte vlasy hennou a následně aplikujte indigo. Můžete to udělat ihned po tom, co smyjete hennu. 
•    Je třeba upozornit na fakt, že můžete při barvení vlasům indigem zažít nepříjemný stav bolesti hlavy, který může přejít až do migrény.  Pokud necháte barvu s indigem dlouho netknutou, možnost bolehlavu se zvyšuje. Mnoho lidí ale indigo snáší bez tohoto vedlejšího efektu. 
•    Indigo byste nikdy neměli míchat v kovových nádobách.
•    Abyste se vyhnuli nepříjemnostem s kvalitou, kupte si indigo s bio certifikací.

Zdroje: www.aromaweb.com, www.britannica.com
 

Autor: Pavlína Klaudová

Zadní rýma – jak ji poznat a jak se jí zbavit
Častý zánět středního ucha u dětí i dospělých: Prevence a léčba

Další články