zdroj: shutterstock.com
Péče o dítě

Péče o miminko

Alena Mrákotová
03.10.2008

Každá nastávající maminka přemýšlí nad tím, jak se bude starat o své narozené miminko. Každá žena chce pro své dítě jen to nejlepší a chce mu tak dát tu nejlepší péči. Rady a tipy získávají nastávající maminky nejen od zkušeností jiných maminek, ale i z poměrně velkých výběrů předporodních kurzů, které maminkám nastíní a připraví je na první společné chvíle s miminkem.

Narození dítěte je velkou změnou pro samotné miminko, ale také pro jeho matku, kdy se většinou kompletně změní náplň denní činnosti. V prvních dnech je maminkám k dispozici hlavně zdravotnický personál, pomáhající s péčí, ale po propuštění do domácího prostředí je tato role kladena zejména na matku.

Pro novorozence je důležité uspokojit zejména jeho základní potřeby. Péče tedy spočívá ve výživě, vyprazdňování a přebalování, spánku a v péči o kůži.

Krmení novorozence

Krmení novorozence probíhá nejčastěji v prvních dnech a měsících formou kojení. Výhodou kojení je přirozená výživa, která s sebou nese mnoho dalších pozitiv. Mateřské mléko obsahuje nejen potřebné živiny, ale také vitamíny a hlavně protilátky. Při kojení vzniká pevnější vazba mezi matkou a dítětem. Dítě je kojeno dle jeho vlastních potřeb.

Většinou je novorozenec kojen 6 - 10x za den v intervalech od 15 - 20 minut. Nutností u dítěte do půl roku věku je i noční kojení. Při kojení je důležité dodržovat správnou techniku kojení, aby nedocházelo ke zbytečnému vysílení dítěte. Vyhovující postup při kojení spouští i správnou laktaci a tvorbu mateřského mléka.

U dětí, které nelze kojit, je mateřské mléko nahrazeno mlékem syntetickým. Po každém nakrmení je nutno nechat děťátko vždy odříhnout, abychom zabránily vdechnutí zvratků do dýchacích cest.

Přebalování

Častost přebalování a vůbec přebalování samotné přispívá k pohodě miminka. U novorozenců je ideální počet 6 - 8 počůraných a od smolky znečištěných plen za den. Pokud je dítě znečištěno od stolice, je vhodné dítě co nejdříve otřít vlhčenými ubrousky, nebo opláchnout zadeček pod vodou a zamezit tak vzniku opruzenin. Opruzeniny vznikají vlivem kombinace potu se zbytky stolice a moče.

Opruzeniny mohou být bolestivé a dokonce můžou vést k infekci. Z tohoto důvodu se doporučuje při každém přebalení nechat dětský zadeček chvíli na vzduchu. Prevence před opruzeninami je promazávání rizikových partií přírodními olejíčky či rybí mastí.

Spánek miminka

Spánek vyplňuje většinu dne novorozence. Průměrně se uvádí 20 hodin denně. Potřeba spánku je však opět individuální. Některá miminka se za den a noc i několikrát budí a pláčí. Pláč je projevem nepohody, nespokojenosti, hladu nebo bolesti. Proto je nutné vypozorovat možnou příčinu pláče, který narušuje proces spánku. U novorozenců to bývá nejčastěji z důvodu přítomnosti vzduchu v žaludku nebo střevech.

Pro klidný a zdravý spánek se doporučuje postýlka z přírodního materiálu a ne příliš měkká matrace. Měkká matrace by mohla způsobit zkřivení páteře dítěte. U nejmenších a malých dětí není vhodný ani polštář. Polohy dítěte je vhodné střídat. Nejbezpečnější polohou je poloha na zádech. Poloha na bříšku přispívá k posílení zádových a šíjových svalů, ale zprvu je vhodná pouze na krátké časové intervaly. Doporučená teplota pro spánek ve dne je asi 22 ºC a v noci 18 ºC. V místnosti by nemělo svítit žádné světlo. Vhodným navozením spánku je vykoupání a nakrmení.

Koupání novorozence

Péče o kůži, vlásky, nehty, uši a oči je nedílnou součástí péče o miminko. Koupání se doporučuje pouze jednou či dvakrát do týdne. Novorozenci mají na kůži ochranný film, který funguje jako ochrana před vlivy vnějšího prostředí. Při každodenním koupání je tento film narušen nebo zcela odstraněn.

Při koupání je potřeba vyhřát místnost, kde se miminko bude koupat. Teplota místnosti by měla být mezi 24 - 25 ºC. Teplota vody by měla mít 37 ºC. Na koupání a promazání kůže užíváme pouze přírodní, rostlinné a neparfemované krémy a olejíčky. Velkou důslednost klademe na omytí kožních záhybů (za ušima, pod krkem, podpaží, v tříslech).

Po hygieně je důležité tyto záhyby pečlivě vysušit. Vysoušení pokožky provádíme pouze tlakem, nikoli třením. Jako první myjeme obličej a pak tělíčko. Při hygieně přirození klademe důraz na směr mytí. Směr musí být vždy od předu do zadu, aby se zabránilo přenosu stolice do močových cest a u dívek do pochvy. Odříznutý pupík ošetřujeme lihem. Oči, uši a nos se vytírají pouze pokud je třeba.

Péče o miminko bývá mnohdy náročná, je však velmi důležitá. Péče umožňuje navázání kontaktu mezi matkou a dítětem, ale také vede k posílení jejich vzájemné citové vazby.

Autor: Alena Mrákotová

Účinky lněných semínek
Citlivá pleť

Další články

Účinky lněných semínek
Bylinky

Účinky lněných semínek

05.09.2008

Bojujete se zácpou? Nebo jen chcete zlepšit trávení? Nevíte, co byste si ráno přisypali ke snídani do jogurtu? Nebo snad k večeři do müsli? Nebo vás trápí problémy s pletí? Či chce ...

Postel pro zdraví
Zdravé bydlení

Postel pro zdraví

05.09.2008

Postel je velmi důležitá součást každého domova. V posteli trávíme až jednu třetinu svého života. Mnohým z nás slouží postel kromě spánku také k odpočinku, relaxaci či četbě. Vhodn ...

Onemocnění prostaty
Prostata

Onemocnění prostaty

05.09.2008

Prostata je umístěna na spodní straně močového měchýře a obklopuje močovou trubici. Je velká asi jako vlašský ořech. Hlavní funkcí prostaty je vyživování a transport spermií pomoc ...

Logopedie
Vady řeči

Logopedie

05.09.2008

Logopedie se zabývá léčbou a studiem vad řeči a výslovnosti. Toto slovo vzniklo spojením dvou řeckých pojmů, logos znamená řeč, paidea označuje výchovu. Jako vědní obor se začala f ...

Epilepsie
Epilepsie

Epilepsie

05.09.2008

Epilepsie patří mezi nejčastější onemocnění centrálního nervového systému dětí a dospělých. Jedná se o onemocnění s mozkovými křečovými stavy, které vede až k mozkovému koma. Podkl ...

Vláknina
Vláknina

Vláknina

05.09.2008

V dnešní době hraje vláknina velmi důležitou roli ve stravovacích návycích. Vláknina je součást složky potravy, která není štěpitelná trávicími enzymy ve střevech a nevstřebává se ...

Bolesti hlavy a homeopatie
Bolest hlavy

Bolesti hlavy a homeopatie

05.09.2008

Ač to tak může vypadat, bolest hlavy se jistě netýká jen ženské části naší populace a jistě i mnozí pánové tento problém dobře znají. Pokud ve vašem životě nastoupí úporná bolest h ...

Atopický ekzém
Atopický ekzém

Atopický ekzém

05.09.2008

V současné době se mnozí z nás potýkají s různými alergickými projevy. Objevují se alergie dýchacích cest, alergie na potraviny, i alergie kožní. Alergie je nepřiměřená obranná rea ...