Barvy do dětského pokoje – pro radost i pro zdraví
Barvy a jejich magický vliv na lidskou psychiku – to není žádná nově objevená terapie, ale prostý, dávno známý fakt. Už naši předkové věděli, že vzájemné kombinace barev působí na naše zdraví a především na psychiku.
V největší míře mají barvy vliv právě na dítě, na jeho duši, psychické rozpoložení a hlavně na jeho zdraví. Díky tomu lze na děti vlivem barev a jejich správnou kombinací a sladěním značně pozitivně působit.
Význam barev pro život dětí
Nejen o správném rozmístění nábytku a uspořádání míst pro učení, hraní, spaní atd., ale i o vhodném zvolení barev budete muset přemýšlet, chystáte-li se vytvořit svým dětem skutečně příjemné prostředí, kde budou rády trávit čas.
Právě barvy totiž mají hlavní podíl na náladách a pocitech dětí, mají však i prokazatelný vliv třeba na kvalitu spánku.
Děti mají obecně rády barvy syté, ty je však nutné kombinovat s jemnými, méně dráždivými odstíny, aby celkový efekt byl na pohled příjemný a útulný.
Za příliš agresivní se považuje např. sytě oranžová, moderní a oblíbenou alternativou je však meruňková. Sytě žlutá není prý dle výzkumu vhodná do pokojů miminek a hodně malých dětí, protože ruší jejich spánek, pro vymalování např. stropu však můžete použít jemnou vanilkovou.
Vnímání a působení barev na dítě je však, zejména na počátku jejich vývoje, v rukou rodičů. Je nutné všímat si, jak se dítě v kterém prostředí cítí a jakými barvami je tam obklopeno, co a jak ho zklidní, přiměje k soustředění, nebo co ho naopak vede k tomu, že je aktivní až podrážděné.
Barvy a jejich působení na psychiku a zdraví dětí
Zde máme několik zajímavých tipů na barevné kombinace, které podle odborníků vzbuzují či potlačují určité negativní i pozitivní vjemy a pocity.
Oranžová s bílou – má zklidňující účinky a napomáhá rychlému čerpání sil, pozitivně ovlivňuje funkce srdce a jater, je vhodná pro diabetiky, urychluje zacelení ran a pomáhá odbourávat traumata z minulosti.
Růžová s červenou – potlačuje agresivitu, dodává sebedůvěru, je zdrojem energie a pomáhá překonávat bolesti a neduhy. Je vhodná třeba v případě, kdy dochází k rozvodu či jinému odloučení a dítě je vystaveno psychickému tlaku.
Tmavomodrá se žlutou – zmírňuje problémy s komunikací a s vyjadřováním, má vliv na nervozitu, má zklidňující efekt a nastoluje harmonii.
Účelové zóny a nábytek v dětském pokoji
Při budování dětského pokoje bychom měli mít na paměti těchto několik základních principů:
- pohodlí
- bezpečí
- univerzálnost
- mobilitu
- barevnost
- fantazii
Tyto principy je pak nutné spojit a uplatnit ve vytváření základních zón:
- pro spaní
- pro učení
- pro hraní a zábavu
- úložné prostory
Co se týče materiálu nábytku, je rozhodně doporučováno dřevo, a to např. kombinace javoru a břízy, smrku nebo olše. Tyto desény umožňují libovolné kombinace s výraznými odstíny barev, působí čistě a vzdušně, vyjadřují harmonii s přírodou, jsou příjemné, moderní a nadčasové.
Psychologie barev a její přenesení do dětského světa
Základní rozdělení barev podle vyjádření psychologických vlastností:
Žlutá – harmonie, optimismus, uvolnění
Oranžová – radost, teplo, povzbuzení
Červená – energie, síla, vzrušení
Růžová – laskavost, něha
Fialová – tajemnost, osobitost, náročnost
Světle zelená – chlad, vlhko, ticho
Tmavě zelená – naděje, bezpečí, klid
Světle modrá – ticho, přívětivost, touha
Tmavě modrá – vážnost, smutek, klid
Hnědá – realismus, solidnost, pořádek
Šedá – preciznost, přísnost
Bílá – nejistota, naivita, čistota
Černá – vzdor, uzavřenost, samota
V dětském pokoji vnímáme důležitou barvu nábytku v kontextu s malbou stěn, stropu a podlahy. Vzájemné sladění a provázání těchto barev by mělo vytvářet harmonický, neagresivní, příjemně působící celek.
Autor: Veronika Tůmová