zdroj: pixabay.com
Ovoce a zelenina

Léčivé účinky jeřabin

Veronika Tůmová
11.10.2018

Jeřabiny jsou nádhernou podzimní dekorací, ale věděli jste, že mají i nezanedbatelné léčivé účinky? Jsou velmi účinným antirevmatikem, vyplavují močový písek a kaménky, čistí močové cesty, ledviny a krev, usnadňují trávicí procesy a posilují imunitní systém.

Jeřabiny pomáhají i při dermatologických potížích a zmírňují projevy alergií, obsahují velké množství vitamínů C, K, E a A, karoten či třísloviny. Z jeřabin se vyrábí i umělé sladidlo Sorbit pro diabetiky.

Proč nejíst jeřabiny čerstvé?

Nedoporučuje se konzumovat jeřabiny čerstvé, mohou tak způsobit lehkou otravu. Výborné a přínosné jsou však určitě sušené, ve formě sirupu, čaje či šťávy, kompotované, nevšední lahůdkou jsou pak jeřabiny naložené v alkoholu. Obdiv mezi hospodyňkami si určitě vysloužíte i přípravou jeřabinové marmelády nebo džemu. Mohou se kombinovat s jablky, hruškami, mrkví a dalšími méně výraznými druhy ovoce. Povařením i dalšími úpravami se mírná toxicita jeřabin také výrazně snižuje.

Květy a plody jeřabin a jejich léčebné využití

Z květů jeřábu, který je mimochodem krásným okrasným stromem, se připravuje čaj proti kašli (často v kombinaci s oblíbenými šípky). Má také příznivé účinky na menstruační cyklus a ženskou hormonální rovnováhu. Jsou běžné bylinné koupele při kožních problémech, známé jsou také léčebné účinky pro potíže se žlučníkem a ledvinami. Obsahují minerály jako hořčík, draslík, sodík a měď, dále pak rutin a karoten. Jsou přínosné při poruchách štítné žlázy a také snižují krevní tlak.

Jak poznat nejedlý druh jeřabin?

Listy nejedlých jeřabin (jeřabina ptačí) jsou od stonku zhruba do poloviny ozubené, plody jsou trpké a na chuť nepříjemné. Pilování na listech však bývá variabilní, takže určovat tak poživatelnost jeřabiny podle listů může být zavádějící. Nejjednodušší je podle všeho ochutnat plod. Nejedlá jeřabina má hořkou a svíravou chuť, zatímco ta jedlá je příjemně sladkokyselá.

Jeřabiny při hubnutí

Jeřabiny podporují činnost střev, zvyšují tvorbu žluče a hodí se i při redukčních dietách. Mají také vysoký podíl vlákniny a to je spolu s již zmíněným vysokým obsahem vitamínů a minerálů řadí mezi nízkokalorické ovoce, skvělé pro jídelníček při hubnutí. Doporučují se třeba i marmelády, ale bez přídavku cukru.

Sladkoplodý jeřáb na vaší zahradě - pro ozdobu i pro zdraví!

Říjen je pro výsadbu jeřabin ideální. Vybrat si můžete mezi jednoletými a dvouletými druhy, sladkoplodý jeřáb není náročný ani na pěstování. Každý podzim si tak zkrášlíte zahradu dokonalou krásou tohoto stromu a trsy jeho sytě oranžových plodů, ale budete mít na dosah i zdravé a chutné podzimní ovoce.

Zdroj: Zeny.cz, Vitalia.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak déle udržet zdraví našich očí v průběhu života?
Je řepkový olej zdravý?

Další články