Chutné a zdravé pomelo
Pomelo (citrus grandis) je největší citrusové ovoce. Pochází z jihovýchodní Asie, volně roste v Malajsii, Indonésii a Thajsku. Pomelo nebo také pumelo je nejen chutné ovoce, má také výrazné léčivé účinky.
Pomelo je populární také v Číně, kde nesmí chybět především při oslavách čínského nového roku. Pro Číňany symbolizuje štěstí a bohatství, traduje se u nich, že se jim dobře povede, pokud pomelo sní.
Pomelo roste také na Nové Guinei a na Tahiti, pěstuje se v některých státech USA, v Izraeli a v Japonsku.
Pomelo roste na trnitém stálezeleném stromu dorůstajícím výšky 5 - 15 metrů. Podobá se grapefruitu, ale má více odrůd, z nichž některé jsou kulaté, jiné spíše oválné, další mají tvar hrušky. Kůra tohoto plodu má zelenou, žlutozelenou až žlutooranžovou barvu, je velmi tlustá, ale dobře se loupe. Existují ovšem i druhy pomela, které žádnou kůru nemají. Dužina je žlutá, oranžová nebo červená, je sladká a šťavnatá.
Pomelo jako potrava i lék
Pomelo slouží k běžné konzumaci jako ostatní citrusové ovoce, také se z něj vyrábí džus. Z pomelové kůry se vyrábí marmeláda nebo se napouští řepným cukrem a kanduje se. V Malajsii se kůra vaří a dělá se z ní sirup.
Pomelo obsahuje velké množství vitaminu C, dále draslík, mangan a železo. I proto má výtečné léčivé účinky.
Pozitivní účinky pomela
Léčivé účinky mají semena, květy, kůra i plody pomela:
- léčba kašle
- ošetření otoků
- zlepšuje trávení
- pomáhá odhleňovat dýchací cesty
- odstraňuje intoxikaci alkoholem, pomáhá při kocovině
- pomáhá při hubnutí, skvěle zasytí
- bojuje proti vysokému cholesterolu
V letních měsících je výborným zdrojem tekutin.
Další využití pomela
V Číně a Malajsii se vaří listy a kůra pomela a z vývaru se dělají rituální koupele, které slouží k očistě a zahnání zlých duchů. Z květů stromu se vyrábějí parfémy. V Indočíně se ze semen a listů lisuje olej, kterým se zapalují opiové dýmky.
Při nákupu pomela je důležité, aby bylo zabaleno v celofánu, protože jinak jeho dužina velmi rychle vysychá.
Autor: Jitka Suchánková