zdroj: pixabay.com
Ovoce a zelenina

Brokolice na talíři - proč je tak zdravá?

Michaela Chylková
08.03.2018

Brokolice se v českém jídelníčku začala těšit oblibě až v průběhu 20.století. Nyní je nedílnou součástí polévek, salátů, příloh, minutek a zapečených pokrmů. Někteří si brokolici dopřávají i v syrovém stavu a dělají dobře, takto je nejzdravější a uchová si nejvíce vitamínů a dalších pro tělo prospěšných látek.

Vitamíny a minerály nabitá zelenina, to je brokolice

Brokolice pochází původem z oblasti Středomoří, prvenství v jejím pěstování si dodnes drží Itálie a je největší exportní zemí této zeleniny. Brokolice obsahuje velké množství vitaminů, minerálních látek, vlákniny a jiných živin. Snad nejvýznamější je obsah vitaminu C, protože jej má více jak 100 mg ve 100 g. Za zmínku jistě stojí tolik potřebný vitamín D, vitamin E, vitamíny skupiny B, dále pak karoten, riboflavin, kyselina listová, železo, draslík, selen, vápník a hořčík.

Brokolice pro naše zdraví

Jaké jsou léčivé účinky brokolice? Protože je nabitá karotenoidy, pomáhá v prevenci rakoviny plic. Díky obsahu vápníku může být prospěšná v prevenci kostních poruch, napomáhá k uchování si zdravých zubů. Draslík má přiznivé účinky na správnou činnost srdeční. Konzumací brokolice také podporujeme trávení, metabolismus i krvetvorbu. A v neposlední řadě zlepšujeme imunitní systém. Brokolici by do svého jídelníčeku měli zařadit i lidé, kteří se snaží zhubnout, obsahuje totiž okolo 90 % vody a je velmi chudá na sacharidy.

Rady k výběru a nákupu brokolice

Čerstvou a pěknou brokolici poznáme podle jasně zelených růžic, někdy i s purpurovým nádechem, poupátka by měla být pevně uzavřena. NIkdy nekupujeme brokolici se stopami žluti, je to známka, že růžice již není nejmladší. Při koupi se vyplatí prohlédnout také lodyhy, zjevně pórovité a dřevnaté jsou známkou tuhosti, taková brokolice bude téměř bez chuti. Vždy se vyhýbáme brokolici, která vydává zřetelný pach!

Hlavní sezónou této zeleniny je podzim a jaro, mimo sezónu můžeme sáhnout po brokolici mražené, ta však postrádá typickou chrupavost.

Brokolice v kuchyni

Brokolice velmi snadno a rychle podléhá zkáze, proto je třeba čerstvou brokolici spotřebovat co nejrychleji. Brokolici skladujeme ve vzduchotěsném obalu na suchém a chladném místě. I při správných skladovacích podmínkách vydrží brokolice maximálně 10 dní.

Existuje i další způsob skladování. Brokolici (stejně jako chřest) můžeme také odříznout konce košťálů a vložit ji do džbánu či sklenice s vodou. Hlavičku jen lehce překryjeme kouskem potravinářské folie a uložíme do lednice.

Konzumace brokolice - syrová, vařená a součástí pokrmů

Jak již bylo zmíňěno v úvodu, nejlepší je jíst brokolici syrovou. Stačí ji pouze dobře omýt a rozdělit na růžičky. Syrová brokolice může být součástí smoothie, salátů a pomazánek.

Aby měla vařená brokolice dobrou chuť, musí vždy trochu křupnout. Převařená, rozměklá a bledá brokolice je už ochuzena o spoustu vitamínů a nechutná dobře. Čerstvá, spravně vařená brokolice nemá ostrou chuť ani aroma.

Brokolice může být vařená v páře, je to ten nejlepší způsob, jak ji tepelně upravit a zachovat vitamíny a minerály. Výborně chutná i blanšírovaná brokolice.

Tipy na vaření

Zapečená brokolice se sýrem

Brokolice se sýrovou omáčkou

Brokolice jako mozeček

Krémová polévka z brokolice a hrášku

Brokolicový salát s vejcem

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Perforace ušního bubínku
Transplantace vlasů

Další články

Marfanův syndrom
Nemoci a léčba

Marfanův syndrom

05.02.2018

Marfanův syndrom si vysloužil zvláštní přezdívku - nemoc pavoučích prstů. Je to genetická porucha pojivové tkáně, postihuje tak kosti, kůži, vazivo, oční čočky i krevní cévy.