11 důvodů, proč na konci léta nepřehlížet hrušky!
Máte rádi hrušky? Pak využijte právě tyhle dny, kdy je jich ještě všude plno. Hruška je totiž skvělý pomocník - třeba pro detoxikaci a celkové pročištění organismu. Kromě toho obsahuje vyvážený poměr vitamínů a minerálů, bude výborným doplňkem vašeho jídelníčku při hubnutí a prospěje také vašemu trávení.
Hruška sice není ovoce s nejvyšším podílem vitamínu C, i když jej také obsahuje, ale je doslova nadupaná vlákninou, která odbourá střevní potíže, zácpu i nadýmání. Nevýhodou hrušek je jejich nízká trvanlivost, proto vám poradíme i s jejich uchováváním a skladováním.
Vsaďte na ovoce, které je nám nejblíž!
Můžeme mít sice rádi různé druhy exotického ovoce, které je k dostání i u nás, přesto bychom neměli zanevřít právě na ovoce a zeleninu pěstovanou v naší zeměpisné poloze, protože obsahuje v hojné míře přesně to, co naše tělo potřebuje. Proto se stále více upozorňuje na jablka a hrušky, které jsou u nás snadno dostupné a našemu zdraví maximálně přínosné.
Jablka - víte, jak jsou zdravá?
Proč zařadit do jídelníčku obyčejné hrušky?
- Hrušky jsou plné vody, což prospívá střevní činnosti a zabraňuje zácpám.
- Mají schopnost neutralizovat a vylučovat z těla těžké kovy a jedovaté látky.
- Díky vysokému podílu vody a vlákniny jsou výborné při dietách, navíc díky obsahu fruktózy uspokojí i chuť na sladké.
- Obsahují velké množství kyseliny listové, která je důležitá pro růst a krvetvorbu.
- Obsahují sodík, draslík, měď, fosfor, zinek a vápník.
- Díky vysokému obsahu draslíku je hrušková šťáva výborná pro zpevnění cév a při poruchách srdeční činnosti, pomáhá i při vysokém krevním tlaku.
- Hrušková šťáva má také močopudné a žlučopudné účinky.
- Těsně pod slupkou hrušek se ukrývá velké množství vitamínu B, nejlepší je proto konzumovat je neoloupané.
- Hrušky jsou lehce stravitelné a prospívají trávení.
- Hrušky mohou působit jako přírodní dioretikum.
- Pro své zdraví můžeme využít i hruškové listy pro přípravu odvaru a bylinkového čaje, který nám prospěje při zánětlivých potížích močových cest a ledvin.
Hrušky na dosah po celý rok
Abychom si při konzumaci hrušek uchovali všechny v nich obsažené cenné látky, je samozřejmě nejlepší jíst je syrové a zralé. To však dost dobře nejde, chceme-li jimi obohacovat náš stůl i mimo jejich sezónu. Ani v obchodech nejsou čerstvé hrušky k dostání po celý rok, výborně nám však poslouží i hruškové kompoty a šťávy, případně hrušky v sušené podobě.
Hrušky, stejně jako jablka, je u nás na podzim dobrým zvykem dobře uskladnit. Jsou-li pro uskladnění vhodné podmínky, vydrží nám ovoce až do jara. Nejlépe poslouží tmavá, chladná a dobře větraná místnost s vysokou vlhkostí vzduchu, která zabrání ovoci ve vyschnutí. Během zimy by se pak teplota v místnosti měla pohybovat zhruba mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia, nejlepším řešením tak bude zděný sklep, využít však můžeme také chladnější chodbu v paneláku, garáž apod.
Recept na sušená jablka - křížaly
Zdroj: Zuzanadouchova.cz, Extra.cz, Hobby.blesk.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová