Otrava olovem
Otrava olovem je velmi vážný stav, kdy u pacienta vznikají závažné zdravotní problémy nezřídka končící i smrtí. Jedná se buď o náhle nebo dlouhodobě zvýšenou koncentraci olova v krvi člověka, tedy o otravu akutní nebo chronickou.
Už ve starověku i středověku byla otrava olovem příčinou hromadných úmrtí, olovo se hojně využívalo k výrobě kuchyňských nádob nebo jako vodovodní potrubí. Dnes může dojít k otravě nejen přijímáním z potravy a vody, ale i vdechováním prachu či plynů s vysokým obsahem olova.
Příčiny otravy olovem
Zdrojem kontaminace olovem mohou být olovnaté nátěrové hmoty nebo prach z poškození těchto nátěrů. Dále pak příprava pokrmů a nápojů v kameninovém nádobí s olovnatou glazurou, které se používá např. v Asii. Nebezpečně vysoký obsah olova byl v nedávných letech objeven i při výrobě některých druhů šperků a hraček. Velkým problémem stále zůstávají už zmíněné olověné a měděné, olovem pájené vodovodní trubky.
Příznaky akutní otravy olovem
Akutní otrava olovem, tedy náhlé zvýšení koncentrace olova v krvi, se projeví náhlou a velmi intenzivní křečovitou bolestí břicha, zvracením, průjmy i poruchami vědomí. Nedojde-li včas k zásahu a je-li koncentrace olova skutečně vysoká, může tento stav skončit smrtí.
Příznaky chronické otravy olovem
Dlouhodobě zvýšený obsah olova v krvi, kdy se olovo do těla dostává postupně a po malých dávkách, je daleko hůře rozeznatelný. Příznaky jsou neurčité a mohou být snadno zaměněny s příznaky jiné nemoci.
Obvykle se dostaví únava, apatie, nevolnost a nechutenství. Pleť v obličeji i kůže jinde po těle může dostat šedý, popelavý odstín, příznakem snadnějším k zaregistrování je šedomodrý lem na dásních.
Později dochází k poruchám soustředění, k výpadkům paměti, k chudokrevnosti i k selhávání ledvin.
Diagnostika a léčba otravy olovem
Zjištění výše obsahu olova v krvi je možné díky laboratornímu testu. Při překročení určité hodnoty se jedná o akutní otravu, kterou lze zjistit i mikroskopickým vyšetřením červených krvinek. Při chronické otravě je nutné přistoupit k dalším metodám vyšetření, protože v tomto případě se olovo ukládá v kostech a do krve se uvolňuje postupně.
Obsah olova v krvi výrazně klesá, je-li zjištěna příčina intoxikace a odstraněn zdroj, což je základním předpokladem úspěšné léčby. Ta dále spočívá v tzv. chelatační terapii, pomocí kyseliny DMSA. Podaný lék na sebe v krvi pacienta naváže těžké kovy a vytvoří tzv. cheláty, které jsou rozpustné ve vodě a snadno se pak vyloučí močí. Pacient je po dobu jednoho měsíce od počátku léčby monitorován a podstupuje krevní testy.
Dlouhodobé následky otravy olovem
Nejzávažnější dlouhodobé následky hrozí dětem, kdy může být opožděn nebo zastaven neurologický vývoj. Dále může dojít k poškození ledvin, vysokému krevnímu tlaku, svalové ochablosti a k negativním změnám chování (podrážděnost, nesoustředěnost, poruchy paměti atd.) U dospělých lidí může otrava olovem také zapříčinit neplodnost.
Autor: Veronika Tůmová