Otrava

Nejčastější otravy dětí

Milena Mocková
12.12.2011

Každý, kdo má malé dítě, jistě ví, jaká to jsou neposedná a zvídavá stvoření. Někdy stačí malá chvilka nepozornosti a je zaděláno na pořádný malér. V dnešním článku se budeme věnovat nebezpečí otrav dětí v domácnosti.

Pokud máme podezření, že dítě vypilo nějakou chemikálii, snědlo léky nebo kousek rostliny, nesmíme propadat panice. Nevhodnými opatřeními, jako je například nešetrné vyvolání zvracení, můžeme dítěti způsobit větší poškození organismu. Nejdůležitější je zjistit, co dítě snědlo nebo vypilo. Důležité je také zajistit vzorek. A samozřejmě kontaktovat lékaře.

Nejčastější otravy

  • Čistící prostředky –  děti lákají barevné a zajímavé obaly, které si často pletou s nápoji, sladkostmi a jinými potravinami.
  • Odstraňovače skvrn – způsobují dle koncentrace bělících složek různě silné podráždění zažívacího traktu. U malých dětí může dojít i k rozsáhlejšímu postižení sliznic.
  • Čističe sanitární techniky – obsahují různé koncentrace chlornanu sodného, peroxidu vodíku a kyselin. Některé z přípravků zažívací trakt pouze podráždí, jiné zase poleptají.
  • Avivážní prostředky – obsahují kvartérní amoniové sloučeniny, které mohou při požití většího množství dráždit sliznici a kůži. Pokud dítě pouze olízne hrdlo nádoby, nic se mu nestane.
  • Rostliny – v domácnostech s malými dětmi není vhodné pěstovat jedovaté rostliny a rostliny s trny. Pokud takové rostliny máme doma, měli bychom je uložit tam, kam děti nedosáhnou. Při pobytu venku je důležité být také na pozoru. I zde jsou jedovaté rostliny.
  • Kosmetika – při požití pleťových krémů, mýdla, šamponů nebo balzámů na rty dětem velké nebezpečí nehrozí. Záleží však na množství, které je snědeno či vypito. Po požití menšího množství se dostaví průjmy, nevolnost či zvracení. Větší riziko představují přípravky s obsahem alkoholu.
  • Léky – způsobují nejčastější otravy, protože si je děti mohou plést s bonbóny, nebo prostě chtějí ochutnat to, co jedí rodiče či prarodiče. Léky, včetně vitaminů, bychom proto měli před dětmi dobře uschovat. Pokud jsou děti nemocné, určitě se nesmí mluvit o lécích jako o bonbónech.

První pomoc při otravě

U mnoha druhu intoxikací má v rámci první pomoci důležitou roli podání živočišného uhlí. To je schopné na sebe navázat velké množství jedovatých látek. Jeho podání, ale nevyřeší každou otravu, někdy je jeho podání zbytečné nebo se nedoporučuje.

Otrava rostlinou: vyndejte dítěti zbytky rostliny a vypláchněte mu ústa. Kontaktujte lékaře s informací, o jakou rostlinu se jednalo.

Otrava čisticími prostředky: vypláchněte dítěti ústa. Zajistěte obal a etiketu se složením. Kontaktujte lékaře, bez porady s ním nevyvolávejte zvracení.

Otrava léky: zjistěte přesný název léku a kontaktujte lékaře. Bez porady s ním nevyvolávejte zvracení. Pokud lékař doporučí nebo nelze neprodleně získat radu, je možno podat několik tablet živočišného uhlí.

Otrava houbami: zjistěte druh houby a především zajistěte pokrm z hub nebo jeho zbytky. V tomto případě jsou důležité i zvratky nebo průjmová stolice. Podejte živočišné uhlí a kontaktujte lékaře.

Jak předejít otravám

Prevence je vždy na prvním místě a v případě rizika otrav se zdá celkem jednoduchá - léky a veškeré domácí chemikálie dobře uschovat, kosmetiku a jedovaté rostliny dát z dosahu dětí. Přesto se lidé stále dokola dopouštějí stejných chyb a často pak pozdě litují své neopatrnosti.

Snad nejčastější chybou ve většině domácností je používání pet lahví od nápojů na různé nebezpečné látky, jako je hnojivo na kytky, benzín do sekačky a další chemikálie. To se už několikrát stalo osudným nejen dětem, ale i dospělým, když se napili například žíraviny v domnění, že si berou lahev s minerálkou.

Autor: Milena Mocková

Krásný vánoční dárek
Jak zpomalit stárnutí

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Přírodní sladidla
Zdravá výživa

Přírodní sladidla

Přílišná konzumace cukru je zdraví škodlivá, to už dnes ví každý. Ale co když si prostě rádi osladíme čaj, kávu a cukr k našemu životu prostě patří? Pak jsou tu přírodní sladidla, ...