Jak zabránit otékání nohou
Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen o to vědět jak.
Otékání nohou může způsobit mnoho faktorů. Pomineme-li vážnější zdravotní příčiny, tak jedním z důvodů může být i špatná obuv.
Pokud je totiž nošena nevhodná obuv, tak se spolu s ní mění i náš styl chůze. Tělo si chce pomoci k příjemné poloze nohy a výsledkem je nášlap na celou plochu chodidla místo zdravého užití pouze plochy prvního a pátého prstu.
Změna v chůzi může být minimální a nemusíte ji zaregistrovat ani vy, ani vaše okolí, ale přesto začnete používat jiné svaly a tím můžete některé omezovat. Změníte tak oběhové poměry v noze, která následkem toho začne otékat.
Proč nohy otékají
Především je nutné klást důraz na vhodnou obuv, která by měla mít plnou patu a měkčí špičku. Pokud se však nechcete vzdávat své obuvi, je možno v některých případech sáhnout po ortopedických vložkách. Nejlepším řešením je návštěva ortopeda. Ten vás vyšetří a předepíše vám ortopedické vložky na míru.
Další z faktorů, který může způsobovat otékání nohou, je obezita. Tělo musí pracovat s větším břemenem. Filtruje se tak voda z krevního oběhu do okolního prostoru. Tam zůstává a obtížně se vstřebává, kvůli tomu se nahromadí a vznikne otok.
Tomu se dá předcházet, jestliže budete nohy tzv. „polohovat", tj. položíte je výš než máte pánev a chvíli s nimi v této poloze relaxujete. Také pomáhá delší chůze a plavání.
Otoky nohou jsou častým jevem v těhotenství. V těle maminky koluje během vývoje dítěte větší množství tekutin, a to vede k otokům, především ve vyšších fázích těhotenství.
Zde to zpravidla způsobuje rychlý nárůst váhy. To se umocňuje, pokud nastávající maminka dlouho stojí nebo sedí. V těchto polohách se totiž podporuje uložení tekutiny mimo krevní oběh.
Ideálním řešením je polohovat nohy a podnikat malé svižné procházky. Také by se měl regulovat příjem tekutin. Pro budoucí maminky je ideální vypít denně 4 litry. Při problému s natékáním nohou není vhodné tento limit přesahovat.
Kdy zajít k lékaři
Kromě těchto příčin může otok nastat po větší námaze, například po dlouhé túře. V těchto případech otoky odezní zpravidla do druhého dne a není nutné se jimi znepokojovat.
Větší problém nastává, pokud se otok objeví samovolně. Zde jsou již zdravotní rizika vyšší a je zapotřebí vyhledat pomoc lékaře.
Nateklá lýtka totiž mohou také indikovat mnohé nemoci, a to od zánětu žil, přes onemocnění lymfatických cév až k onemocnění jater, ledvin nebo srdce. U těchto případů je lékařská pomoc nutná a neměla by se rozhodně odkládat. Není také od věci si zjistit, zda někdo z vaší rodiny měl některé tyto potíže - jsou totiž dědičné.
Není nutné panikařit pokaždé, když vám trochu nateče lýtko, ale pokud se otoky objevují často a bez důvodu, vyhledejte lékaře.
Jaké zkušenosti máte vy?
Autor: Renáta Vorbová