Boj proti oparům
Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.
Opar je infekční onemocnění kůže, vyvolává ho vir herpes simplex typu 1. Vyskytuje se nejčastěji na rtech, na ústech a kolem nosu. Jde o drobný puchýřek naplněný tekutinou. Opar často praská, což je velmi bolestivé a nepříjemné a prodlužuje to dobu hojení.
Opar později zaschne, objeví se stroupek, který postupně zmizí. Celá doba výskytu oparu trvá přibližně 10 dní.
Někdo může být vůči oparům velmi odolný, u někoho se objeví, aniž by byl důvod patrný. Obecně lze říci, že se objevuje při oslabení imunitního systému. Nejčastějšími spouštěči pro vznik oparu jsou:
- psychický stres
- menstruace
- únava
- horečka
- změna prostředí (např. pobyt u moře či v horách)
Jak předejít oparům?
Zkuste prevenci. Ne vždy je úspěšná, ale za pokus to stojí. Účinná v boji proti oparům je aminikyselina lyzin. Doporučuje se proto používat krém s obsahem lyzinu a také konzumace potravin, které tuto aminokyselinu obsahují: mléko a mléčné výrobky, sojové boby, maso.
Existuje více potravin či potravinových doplňků, které působí preventivně proti oparům:
- hlíva ústřičná
- mořské řasy
- ryby
- česnek
- cibule
- třezalka
- pivovarské kvasnice
Jsou také potraviny, které obsahují aminokyselinu arginim, jež napomáhá vzniku oparů, proto se vyhněte těmto potravinám:
- čokoláda
- ořechy
- těstoviny
- růžičková kapusta
Léčba oparu
Léčba oparu by měla začít dříve, než se opar plně objeví. V okamžiku, kdy vás začne svědět ret a víte, že opar se začíná probouzet, zahajte léčbu nějakým vhodným prostředkem - různými balzámy na rty s lyzinem atd. V lékárně těchto přípravků najdete celou řadu.
Vhodné je zvýšit přísun vitaminů B12, C a zinku, jež posilují imunitní systém a působí antivirově. K léčení pomáhá také vitamin E. Ten se užívá nejen vnitřně, ale jeho olej se může nanášet přímo na puchýřky. Dalším velmi účinným olejem, který se nanáší na puchýřky, je silně antiseptický olej z čajovníku - tea tree.
Rady v boji proti oparům
Potřebujete-li opar co nejlépe zakrýt, zkuste speciální náplasti na opary. Dokážou nevzhledný puchýřek poměrně dobře zamaskovat.
Oparu se pokud možno nedotýkejte a dodržujte zvýšenou hygienu, abyste si ho nepřenesli na další místa. Opatrní buďte při holení nebo líčení v okolí oparu. Opar neolizujte, nestrhávejte puchýřky. Velká opatrnost je třeba při aplikaci kontaktních čoček, abyste si infekci z oparu nezanesli do oka. Opar okolo očí může způsobit komplikace se zrakem.
Máte-li opar déle než čtrnáct dní, nebo pokud se opakuje příliš často a je bolestivý, navštivte kožního lékaře.
Jaké zkušenosti s opary máte vy?
Autor: Zdravě.cz