Opalování

Potvrzeno, solária škodí zdraví!

Alena Mrákotová
06.08.2009

Vzhled pokožky v bronzově hnědém odstínu se stal za poslední dobu velkým trendem. Snědé tělo láká jak mladistvé a dospívající, tak i dospělé a tak se právě solária stala velmi navštěvovanými místy, kam lidé chodí chytat bronz a relaxovat. Poslední studie však bohužel vyprovokovaly lékaře k tomu, že nyní chtějí solária zakázat!

Účinky solária jsou jak pozitivní, tak i negativní. Solárium je vítané především v léčbě kožních onemocnění, při léčbě světlem nebo je vhodné pro samotnou relaxaci a v neposlední řadě i v samotném vzhledu opálené pokožky. Toto vše by bylo naprosto vítané, kdyby solária neměla negativní stránky, které mají bohužel mnohem závažnější charakter.


Jak solária škodí zdraví?

  • způsobují vznik nádorů kůže
  • oslabují imunitní systém kůže
  • podporují rychlejší proces stárnutí kůže

Dle studií a následných výzkumů se skutečně potvrdilo, že solária způsobují rakovinné onemocnění kůže. Zatímco dříve se maligní melanom kůže vyskytoval spíše u starších lidí, v dnešní době se objevuje ve velkém počtu zejména u mladých lidí. O to smutnější je, že počet tohoto nádorového a velmi zákeřného onemocnění stoupá u dospívajících dětí. Lékaři jsou tak přesvědčeni, že hlavními činiteli, kteří se na četném výskytu rakoviny kůže podílejí jsou právě solária! Jedním z vysvětlení vědců je fakt, že děti tvoří nejohroženější skupinu právě proto, že nemají dostatečně vyvinutou obranyschopnost pokožky.

Studie ukázaly, že každý desátý mladistvý pravidelně navštěvuje solární studia a převedeme-li toto číslo jen na ženy, je návštěvnicí solária každá druhá žena. Nejvíce umělé opalování využívá věková kategorie mezi 20. a 30. rokem života. V těchto případech se však zhoubná rakovina kůže zvýšila o 75%.

 

Tato procenta jsou skutečně alarmující a bijí na poplach. Například ve Skotsku, Německu a některých státech USA je užívání solárií mladším 18-ti let zakázáno. Proto se i lékaři v České Republice rozhodli, že budou usilovat o to, aby Ministerstvo zdravotnictví vydalo zákaz či vyhlášku, aby byla solária mladistvým do 18-ti let zakázána. Starší 18-ti let by museli při návštěvě solárního studia podepsat prohlášení, že si jsou vědomi, jak záření ze solárií poškozuje zdraví a že se tomuto riziku vystavují.

Toto varování je přirovnávané ke krabičkám cigaret, na kterých je též informační štítek, co může vdechování tabákového kouře způsobit za onemocnění a hlavně nejvíce obávanou chorobu - rakovinu.

 


Co je to maligní melanom kůže?

  • jde o zákeřné rakovinné onemocnění kůže, kdy rakovinné buňky napadají pigmentové buňky
  • příčinou melanomu je hlavně UV záření - zejména UVB záření
  • jelikož se jedná o onemocnění, kterého si zpočátku dotyčný nemusí ani povšimnout, je nutné dbát velké opatrnosti a „znát" své tělo a vědět jaká znaménka se nám kde vyskytují
  • znaménka je nutno hlídat (tvar, velikost, barvu, vystouplost, event.krvácení,  ...) a v případě změny znaménka je nutné co nejdříve vyhledat lékaře (dermatovenerologa), který znaménka prohlédne a vyšetří
  • v případě, že by se nějaké znamínko jevilo jako rizikové, naplánuje lékař jeho vyjmutí a následné přesné bioptické vyšetření
  • samotná léčba se pak odvíjí dle velikosti a stádia postižení
  • opět zde platí pravidlo, čím dříve k lékaři přijdete, tím lépe, neboť prodleva jednoho roku může rozhodnout o délce vašeho života!

Myslíte si, že solária skutečně způsobují melanom kůže? Pokud jste návštěvník/nice solária, přemýšlel/a jste o tom, že jej přestanete navštěvovat?

Autor: Alena Mrákotová

Je sex v těhotenství bezpečný?
Nepříjemné mykózy. Víme jak na ně!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.