Chudokrevnost a další nemoci krve
Trápí vás otoky nohou, křečové žíly nebo hemeroidy a lékař vám sdělil, že jste chudokrevná? Není to nic příjemného, ale i s nejrůznějšími onemocněními krve a cév se můžeme setkat. Některé z onemocnění krve si představíme v dnešním článku.
Anémie - chudokrevnost
Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění, při kterém dochází ke snížení počtu červených krvinek, které obsahují hemoglobin, což je hlavní nosič kyslíku. Hemoglobin je tedy velmi důležitý, a pokud je v krvi méně červených krvinek, pacient bývá unavený, ospalý, slabý, bledý, dokonce může pociťovat dušnost.
Pokud lékař zjistí, že máte anémii, doporučí vám užívání doplňkového železa ve formě tablet a také vitamin C, který usnadňuje vstřebávání. Velmi důležitá je také strava bohatá na železo:
- řeřicha
- tmavé maso
- játra
- zelenina – zejména listová
- mořské řasy
- ovoce
- ořechy a semena
- luštěniny a obiloviny
Hemofilie
Jde o vrozenou poruchu srážlivosti krve, což se navenek projevuje chorobnou krvácivostí – krevními výrony do svalů či kloubů a omezenou schopností organismu zastavit krvácení.
Specifičností této choroby je to, že se projevuje pouze u mužů.
Podle množství a funkce srážecích faktorů v krvi se rozlišují tři formy nemoci: lehká, středně těžká a těžká. Lehká forma se během života vůbec nemusí projevit, může se na ni přijít při závažnějším úrazu či operaci.
Naopak těžká forma se rozpozná většinou hned po porodu kvůli zvýšenému krvácení z pupečníku. Během života může docházet ke spontánnímu krvácení ze sliznic, do měkkých tkání nebo do tělních dutin.
Při těžké formě hemofilie velmi trpí velké klouby. Jsou oteklé, dochází k útlaku chrupavky, která degeneruje, pohyb se stává velmi bolestivý.
Hemofilie se léčí podáváním srážecích faktorů, které se získávají z krevní plazmy.
Trombocytopenie
Trombocytopenie je snížené množství krevních destiček (trombocytů). Jedná se o stav, kdy množství trombocytů v periferní krvi klesne pod 10×10⁹/l. U dospělých probíhá onemocnění často chronicky, u dětí jde zpravidla o akutní stav. Onemocnění je častější u žen než u mužů.
Trombocytopenie se projevuje různým podkožním krvácením, gynekologickým krvácením nebo krvácením do gastrointestinálního ústrojí. Je nutné vyšetření krevního obrazu s diferenciálem a při zjištění sníženého počtu trombocytů i provedení testů na srážlivost a koaguační vyšetření.
Ke snížení počtu trombocytů může docházet z různých příčin. Může provázet jiná onemocnění např. leukémie, poruchy kostní dřeně, imunitní onemocnění nebo vzniká následkem užívání řady léků. Akutní stavy se léčí podáváním imunoglobulinů, popřípadě transfúzí trombocytů. U chronických stavů se podávají kortikoidy nebo se provádí jiná forma imunosupresivní léčby.
Willebrandova nemoc
Jedná se o dědičnou nemoc způsobenou nedostatkem srážecího faktoru. Jednoduše řečeno jde o poruchu srážlivosti krve. V populaci jí trpí asi 4 % lidí. Běžně se projevuje krvácením ze sliznic (z nosu, dělohy apod.).
Vážné komplikace může způsobit třeba i při obyčejném stomatologickém zákroku. Největší riziko u této nemoci je vnitřní krvácení. U těhotných se může projevit krvácivostí, potraty nebo může být asymptomatická. Tuto nemoc lze léčit.
Autor: Milena Mocková