Hypermobilní klouby
Dokážete při předklonu položit celé dlaně na zem nebo uděláte most či provaz? Pokud ano, tak zřejmě máte hypermobilní klouby. Důvod k radosti to ale není. Hypermobilita, kterou trpí více jak polovina populace, bývá často příčinou bolestí zad, kolen nebo dokonce hlavy.
Hypermobilita není nemoc, ale stav, při kterém jsou klouby více pohyblivé, než je žádoucí a běžné. Příčina není zcela jasná, ale svůj vliv na to má dědičnost, nevhodná sportovní zátěž v dětství nebo přetěžování některé části kloubní a kosterní soustavy v dospělosti.
Příčiny a typy hypermobility
Někteří jedinci se s hypermobilními klouby rodí, což se pozná hned po narození. Některá miminka jsou poddajná, dobře se drží, zatímco jiná se zdají být gumová. Tyto děti mohou mít potíže, když se učí třeba lézt, protože k udržení kloubů v potřebné pozici potřebují více sil.
Hypermobilita se různě posuzuje v závislosti na věku. Kloubní rozsah ovlivňují i hormony. Před menstruací mají ženy klouby pohyblivější, protože se v těle v tu chvíli nachází hodně vody. Klouby reagují také na další hormonální vlivy, například v těhotenství. Zvýšení jejich aktivity pak pomáhá při porodu, protože pánev se lépe rozestupuje. Na druhou stranu však mohou mít ženy v tomto období třeba potíže s bolestivostí chodidel. Po porodu se ale vše vrátí do dřívějšího stavu.
Většina lidí si u sebe hypermobility ani nevšimne, protože nemá potíže a projevy jsou pouze mírné. Problémy se projeví vě větší míře až později.
Někdy se stává, že se některé části těla pohybují více, což může vést k tomu, že jiná část těla se bude pohybovat málo. Znamená to, že se v určitém místě například zablokuje kloub páteře a tělo problém kompenzuje nadměrnou hybností jinde.
Léčba hypermobilních kloubů
Ve chvíli, kdy hypermobilita propukne, je nejdůležitější pátrat po příčinách, aby se dále nerozšiřovala. Důležité je nalezení správné léčby. Lidé s hypermobilitou jsou často léčeni nesprávně. Znamená to, že jim lékař při bolestech doporučí mobilizační techniky a strečink nebo dá léky na uvolnění svalů.
Lidé s hypermobilitou by se však měli strečinku neboli protahování vyvarovat, protože tato aktivita rozsah kloubů zvětšuje. Potřebná jsou spíše stabilizační cvičení, která se provádějí na nestabilní ploše, kde je účelem posílení stability nemocného kloubu.
Ti, co mají hypermobilní klouby, by měli omezit nebo vynechat balet, uměleckou a sportovní gymnastiku, krasobruslení, aerobik a další švihové sporty.
Naopak velmi pozitivně pomáhá na hypermobilitu posilování svalstva. Svaly by se měly procvičovat bez činek. Vhodnější je překonávání odporu vyvolaného pružinami nebo elastickým materiálem.
Autor: Milena Mocková