Co všechno nevíte o schopnostech lidského oka?
Oko patří k nejpozoruhodnějším a nejsložitějším lidským orgánům, o kterém však zdaleka nevíme všechno. Neuvědomujeme si to, dokud se nám nezačne horšit zrak či nemáme s očima jiný problém. Na zdraví oka má kromě jiného vliv mrkání a pláč. Člověk získává zrakem zhruba 80 % informací, za hodinu jich pak umí zpracovat až 36 tisíc.
Oko se začíná vyvíjet během čtvrtého týdne těhotenství a tento proces trvá zhruba do sedmi let věku. Vývoj zrakových funkcí je již tou dobou u konce a dítě by mělo být schopno vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. U malých dětí jsou poměrně časté některé oční vady - šilhání, dalekozrakost, tupozrakost, krátkozrakost a astigmatismus. Například dalekozrakost se však objevuje pouze dočasně.
Proč jsou děti po narození modrooké?
Po narození nemá duhovka dítěte téměř žádný pigment. Ten postupně přibývá a až kolem třetího roku věku bývá stabilní. V případě, že se barva očí znatelně změní později, velmi výrazně nebo jen u jednoho oka, může to znamenat oční onemocnění.
Lidské oko rozeznává až deset milionů barev
Oko dospělého a zdravého člověka umí vnímat a rozlišovat barvy o vlnové délce od 380 do 760 nanometrů. Každý barevný vjem je pak charakterizován svou sytostí a jasem. Názory na počet barev a jejich odstínů, které lidské oko rozezná, se různí. Existuje však tvrzení, které naznačuje až deset milionů barev. Velkou výzvou pro medicínu je, že oko údajně nelze transplantovat. Znamenalo by to spojení více než jednoho milionu nervových vláken vedoucích z oka do mozku, to se však zatím nepodařilo.
Barvoslepost - základní informace a zajímavosti
Slzy jsou pro oko ochranou
Slzný film má pro oko velký význam a důležité funkce, omývá i chrání rohovku a spojivku, má antibakteriální efekt. U žen mohou za sníženou tvorbu slz například hormonální změny. Fyziologicky se mrknutí oka opakuje po třech až šesti sekundách. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mrkají až o třetinu častěji než muži. K dalším zajímavostem patří fakt, že oční bulvy mají stále stejnou velikost, a to od narození až do smrti, zatímco jiné orgány se zvětšují a rostou.
Sluneční brýle bez UV filtru? To raději žádné!
Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči velmi škodlivé, dokonce škodlivější než když si nevezmete brýle žádné. Pod tmavými skly dochází k rozšíření zornic a do nechráněných očí tak proniká více škodlivých paprsků. To může vést až k jejich trvalému poškození. V zimě pak často dochází k poškození očí vlivem odrážejících se slunečních paprsků od sněhu.
Jak vybrat správné sluneční brýle?
Vitamíny pro náš zrak aneb jak je to doopravdy s mrkví?
Až 25 procent vitamínů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno pouze pro zrakový systém, přesto je to málo a vitaminové doplňky stravy jsou pro podporu zdraví očí velmi vhodné. A co ten mýtus o prospěšnosti mrkve? Mrkev je pro zrak opravdu prospěšná, ne ale o moc víc než řada jiných potravin. Látky podporující dobrý zrak jsou hojně obsaženy také v kurkumě, ovoci, zelenině, obilných produktech či vaječném žloutku a mléčných výrobcích.
Náš zrak a 3D filmy
3D kino není pro každého, ne všichni si tu můžou užít své oblíbené filmy. Někteří lidé 3D obraz zkrátka nerozeznají. Proč? Tyto potíže se objevují obvykle při tupozrakosti nebo při šilhání, je-li rozdíl v dioptriích u obou očí příliš velký, nebo u lidí, kteří mají funkční jen jedno oko.
Zdroj: Zdravinaroda.cz, Blesk.cz, Pavel Stodůlka - přednosta sítě očních klinik Gemini
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová