Polohy ve spánku - mnohé prozradí a ovlivní naše zdraví
Budíte se ráno rozlámaní, unavení, či s bolestmi hlavy? Špatně usínáte a často se v noci budíte? Nebo naopak nemáte žádné podobné problémy a těšíte se kvalitnímu a osvěžujícímu spánku? Zapomeňte teď na to, zda za to může vaše matrace. Tentokrát zauvažujte, v jaké poloze vlastně nejradši a nejčastěji spíte.
Kvalitní spánek je důležitý pro správné fungování vašeho těla, pro váš dobrý pocit, náladu a výkonnost během celého dne, zkrátka i pro vaši zdravou psychiku. Polohy ve spánku jsou různé, některé však místo odpočinku znamenají spíš zátěž a z té pak vzniká řada potíží. Polohy ve spánku však prý o člověku také mnohé prozradí, jaký je a co od něj očekávat.
Poloha ve spánku na zádech
Tato poloha je považována za jednu z nejvhodnějších. Vyhovuje vašemu krku i celé páteři, ale pozor na podložení hlavy, mělo by být minimální, tedy žádné dva, tři, nebo i více polštářů! Nevýhodou je fakt, že při spaní na zádech člověk často chrápe, což někdy vede až k zástavám dechu. Při spaní na zádech s rukama pod hlavou pak hrozí jejich odkrvení, mravenčení až nepříjemná bolest, způsobená vyvíjením tlaku paží na nervy v ramenou. V poloze na zádech prý spí lidé tvrdohlaví, nároční a značně rezervovaní, v poloze s rozhozenýma rukama jsou to lidé společenští a důvěřiví.
Poloha ve spánku na břiše
Tato poloha prý prospívá trávení, navozuje však nepřirozený úhel pro krční páteř tím, že obracíte hlavu na jednu či druhou stranu. Spíte-li v této poloze pravidelně a dlouhodobě, můžete si přivodit nepříjemné bolesti krku a zad. Tato poloha je údajně typická pro úzkostlivé, starostlivé jedince, kteří mají neustále co řešit. Mají rádi vše pod kontrolou, nesnesou kritiku a někdy mají i problémy se sebevědomím.
Poloha v klubíčku
Tato poloha patří k nejčastějším. Je zdánlivě pohodlná, opět však nepřirozeně zakřivuje a tím zatěžuje páteř, ztěžuje také pro kvalitní a hluboký spánek nutné, hluboké, nepřerývané a plynulé dýchání. V této poloze prý spí citliví lidé s přemírou stresu a starostí, podvědomě hledající ve spánku uvolnění a pocit bezpečí.
Poloha na boku - na které straně ležet?
Poloha na boku s nataženýma nohama a rukama podél těla vytváří přirozenou a tím nejlepší pozici pro vaši páteř, přispívá tak ke snížení bolesti zad a vaše svaly si skutečně odpočinou. Je vyhovující pro těhotné ženy, často ji preferují také lidé, kteří mají potíže s chrápáním. Díky gravitaci však může přispět ke stárnutí kůže formou vrásek v určitých oblastech, u žen také k ochabnutí a svěšení prsou. Spíte-li častěji na pravém boku, můžete pociťovat zhoršování pálení žáhy, na levém boku zase tělo vyvíjí tlak na vnitřní orgány. Tato strana se však doporučuje ženám v těhotenství, ke zlepšení krevního oběhu plodu. Poloha na boku s nataženými údy vypovídá údajně o neflexibilně a tvrdohlavosti. Poloha na boku s nataženýma rukama pak má naznačovat cynismus, podezíravost a přehnané ambice.
Polohy ve spánku - dvojice
Poloha, ve které na boku objímáte svého partnera zezadu, svědčí o vaší snaze o dominanci a kontrolu vztahu. Pokud spíte každý na své straně postele a během spánku se občas letmo dotknete či pohladíte, svědčí to o vzájemné důvěře, neboť nemáte strach dát si určitou volnost a prostor. Spánkové polohy tak údajně vypovídají i o tom, v jakém vztahu se právě nacházíte a kam v něm směřujete.
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová