Proč škytáme?
Znáte to, pořádně se zasmějete nebo něco vypijete a už je to tady. "Škyt… škyt… škyt…" Přepadne vás škytavka. Každý se jí chce co nejdříve zbavit, ale co nejlépe zabírá? A jak vlastně škytavka vzniká?
Škytavka je vlastně mimovolní svalová křeč, jejímž výsledkem je typický zvukový projev, tedy škytnutí. Může být nedůležitým jevem, se kterým se setká každý z nás nesčetněkrát, ale může být i příznakem vážné nemoci.
Pozornost si škytání zasluhuje zejména tehdy, když během krátké doby nezmizí, je úporné a únavné. V takovém případě je potřeba navštívit lékaře. Dlouhodobé obtíže totiž vyžadují odborné vyšetření, pak tlumení léky, nebo dokonce chirurgické přerušení příslušných nervů, jež patří rovněž mezi specializované, i když méně užívané zákroky.
Škytavku může způsobit alkohol, rychlá konzumace jídla, pití bublinkových vod nebo špatné trávení. Ve většině těchto případů trvá jen chvíli a sama odezní. U většiny lidí trvá záchvat škytavky jednu až dvě minuty.
Zvuk, který při škytání vydáváme, vzniká tak, že se při křečovitém stahu bránice současně uzavře oblast hrtanu.
První pomoc
- Posaďte se na židli a na chvíli zadržte dech
- Napijte se dlouze vody
- Pomůže vám, když budete dýchat do papírového sáčku (ne plastového)
- Pokud škytavka nepřestává, vyhledejte lékařskou pomoc
Babské rady proti škytavce
- Zadržte na dvacet až třicet vteřin dech, vydechněte, nadechněte se a tento postup několikrát opakujte.
- Vložte si do úst (pod jazyk) lžičku cukru, chvíli držte v puse a pak polkněte.
- Přiložte za krk sáček s ledem, nebo ručník namočený ve studené vodě.
- Na lžičku naberte hořčici a přidejte pár kapek octa, snažte se držet chvíli v puse.
- Uvařte si hrnek mátového čaje.
- Plácnutí do zad mezi lopatky může být také účinné.
- Spojte ruce za zády, předkloňte se dopředu a snažte se rychle polykat vodu, kterou vám podá druhá osoba.
- Efektivní může být, když vás někdo vyleká.
Škytavka u novorozenců a kojenců
Škytavkou trpí všichni novorozenci a kojenci. I když může být škytání pro miminko velmi nepříjemné, jelikož trvá moc dlouho a často narušuje i jeho krmení, jde o běžnou věc a není důvod k obavám.
Ve většině případů škytavka vzniká tak, že se žaludek s příjmem jídla náhle roztáhne, což způsobí podráždění hlavního dýchacího svalu, kterým je bránice. Ta se následně začne stahovat. Existuje sice více teorií, ale pravá příčina dětského škytání není dosud úplně známa.
Některé skupiny dětí mohou být ke škytání náchylnější. Jde například o děti trpící žaludečním refluxem. Reflux je způsoben slabým dolním svěračem jícnu. Se slabým nedovyvinutým svěračem jícnu se rodí všechny děti, ale u většiny dětí se záhy uzavírá a nedovoluje obsahu žaludku, aby se vracel zpátky do jícnu. Zhruba okolo jednoho roku se četnost škytání u většiny dětí snižuje, až postupně mizí.
Jak zmírnit škytání kojenců
- Dojde-li ke škytání během kojení, je nejlepší dále pokračovat v krmení, což pomůže škytavku zastavit. Pravidelné polykání a dýchání mohou obnovit správnou činnost bránice.
- Škytá-li miminko mimo dobu krmení, dejte mu lehce napít mateřského mléka nebo mu dejte pár loků umělého mléka z lahvičky. Tekutiny často pomohou uvolnit stažený jícen.
- Některým dětem pomáhá, pokud je posadíte nebo je držíte ve vzpřímené poloze, dokud škytavka nepřejde.
- Fouknutí dítěti do tváře může způsobit, že začne rychleji dýchat, čímž se změní pohyb bránice.
- Náhlý přísun chladného vzduchu z okna nebo při pobytu venku také může změnit rytmus dechu.
A jakým způsobem se zbavujete škytavky vy?
Autor: Lucie Regenermelová