Antacida - Seriál o nemocích a lécích 2. díl
Stres, nepravidelný denní režim, nevhodná strava, alkohol, kouření… Tyto a další faktory jsou příčinou vzniku překyselení žaludku a pálení žáhy, kterými v poslední době trpí stále více lidí. Není proto divu, že se do podvědomí lidí dostávají léky ze skupiny antacid.
Účinek antacid spočívá v neutralizaci žaludečních kyselin, a to v poměrně krátké době. Z normální hodnoty pH žaludku, která se nalačno pohybuje okolo 1,5pH, jsou v závislosti na druhu přípravku, schopna snížit kyselost žaludečního prostředí na 3,5pH do zhruba 15 minut. Doba jejich účinku se pak pohybuje od 60 do 90 minut.
Vzhledem k jejich rychlému nástupu účinků se využívají při akutních projevech a k symptomatické léčbě překyselení žaludku, dyspepsii, pálení žáhy a refluxní ezofagitidě. Někdy jich lze také využít v kombinaci s jinými léky, při terapii peptických vředů.
Jaké existují druhy antacid?
Obecně můžeme antacida dělit na systémová a nesystémová.
- Systémová antacida - obsahující například hydrogenuhličitan sodný, reagují s kyselým obsahem žaludku za vzniku kyseliny uhličité. Jejich nástup je poměrně rychlý, ale dlouhodobé užívání vede k metabolické alkalóze a k distenzi žaludku. Proto jsou vhodná pouze ke krátkodobému užívání!
- Nesystémová antacida - jsou na rozdíl od systémových hůře vstřebávatelná. Řadí se sem antacida obsahující sloučeniny hořčíku a hliníku. Sloučeniny hliníku (hydroxid hlinitý) mají tendenci vyvolávat zácpu. Na druhou stranu látky obsahující hořčík (hydroxid hořečnatý), vedou spíše k průjmu. Z toho důvodu se poměrně často tyto složky kombinují.
Trochu mimo tyto dvě skupiny stojí antacida obsahující kyselinu aligovou. Ty se po kontaktu s žaludečními šťávami mnění v gel, jenž ulpívá v tenké vrstvě na povrchu žaludku a chrání tak jeho sliznici. Tento gel se po kontaktu s prostředím v tenkém střevě rozpouští a je se stolicí vyloučen z těla.
Jaké jsou nežádoucí účinky antacid?
Jak už bylo zmíněno, některá antacida mohou vyvolávat zácpu nebo průjem a metabolickou alkalózu.
Další nežádoucí účinky jsou:
- Bolest žaludku
- Flatulence (plynatost)- především u přípravků obsahující hydrogenuhličitan sodný
- Zvracení
- Rizika hyperkalcémie, hypermagnezémie a urolitiázy (vznik močových kamenů)
- Ovlivnění absorpce jiných léků
- Hypofosfatémie a osteomalacie- u antacida obsahující hliník
Přípravky obsahující hydrogenuhličitan sodný, uvolňují při neutralizaci žaludeční kyseliny chlorovodíkové do prostředí ionty sodíku. Což znamená, že by se neměli užívat u lidí trpících hypertenzí, srdeční insuficiencí a edémy.
Pacienti s poruchami funkce ledvin by měli dbát při užívání antacid zvýšené opatrnosti a vždy by se o jejich výběru měli poradit s lékařem! Hrozí u nich totiž rizika komulace hliníku (hliníková encefalopatie), hypermagnezémie a hyperkalcémie.
Jak často se antacida užívají?
Antacida se v závislosti na obtížích mohou užívat někdy až 8x denně (vždy dbejte pokynů lékárníka nebo informací v příbalovém letáku). Užívají-li se dlouhodoběji, osvědčuje se je brát s časovým odstupem jedné až tří hodin od jídla a pak na noc.
Antacida změnou pH ovlivňují vstřebávání jiných léčiv, proto je třeba udržovat časový odstup zhruba dvou hodin mezi užíváním antacid a dalších léků.
Kdy věci konzultovat s lékařem?
Pokud antacida užíváte k zahnání občasných obtíží je vše v pořádku. Jsou ale případy kdy symptomy značí závažnější problém, k jehož odstranění je nutné zvolit rozdílnou, nebo kombinovanější léčbu. Léčbu konzultujte s lékařem v případě, že pravidelné a opakované podávání nevede k odstranění potíží do jednoho až dvou týndů. Za lékařem dále zajděte pokud při současném užívání antacid:
- máte křeče voblasti břicha
- máte krev ve stolici
- zvracíte krev
Pečlivě čtěte příbalový leták, v případě nejasností se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka!
Autor: Petr Zimola