zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Žlučníkové kameny a první pomoc při žlučníkové kolice

Veronika Tůmová
21.09.2016

Žlučníkové kameny jsou častým zdrojem potíží především u žen, u nás jimi navíc v různé formě trpí každý čtvrtý člověk. Je známo, že tyto kameny mohou způsobit bolestivý stav zvaný žlučníková kolika a jejich zanedbání může vést až k závažnému zánětu žlučníku.

Žlučníkové kameny znali i naši předkové

Žlučníkové kameny léčil už staroegyptský lékař a stavitel první pyramidy Imhotep ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. O jejich výskytu v takto pradávné historii svědčí i nálezy zachovalých mumií. První chirurgické odstranění žlučníku provedl v roce 1882 německý chirurg Langebuch. Od jeho časů však prošla chirurgická léčba žlučníkových kamenů značným vývojem a osvědčenou metodou poslední doby je laparoskopická operace, po které zůstane jen několik drobných a sotva znatelných jizviček na břiše.

Co předchází výskytu žlučníkových kamenů, jejich dělení a příčiny vzniku

Žlučníkové kameny se, jak název napovídá, vyskytují hlavně ve žlučníku. Žlučník je dutý orgán, který funkčně a anatomicky souvisí s játry. Žlučníkové kameny vznikají z běžných součástí žluče - cholesterolu, bilirubinu a vápníku. Při přesycení žluči některou z těchto jejích složek začnou vznikat krystaly. Ty se postupně zvětšují hromaděním dalších látek nabalujících se na ně, čímž dříve či později vzniká kámen. Žlučníkové kameny se děli na cholesterolové, pigmentové a smíšené. Příčinou přesycení žluči a tvorby kamenů je zvýšené vylučování odpadních látek nebo porucha odchodu žluči ze žlučníku.

Hlavní rizikové faktory vzniku žlučníkových kamenů

  • nadváha a obezita
  • špatné stravovací návyky
  • dlouhodobý a častý stres
  • rychlý úbytek na váze
  • strava s vysokým obsahem tuků, cholesterolu a cukrů
  • zpomalená či snížená funkce vyprazdňování žlučníku

Příznaky a projevy přítomnosti žlučníkových kamenů

Žlučníkové kameny se často vůbec neprojevují a lékař je může objevit zcela náhodně při ultrazvukovém vyšetření břicha. V jiných případech však o sobě dávají vědět velmi nepříjemným způsobem, a to intenzivní bolestí v oblasti podžebří nebo kolem pupku. Bolest někdy vystřeluje i do jiných částí těla, trvá od několika minut i do několika hodin, záchvaty této žlučníkové koliky se obvykle stupňují a mohou být i častější.

První pomoc při žlučníkové kolice

Při bolestivých projevech žlučníkové koliky se doporučuje klid na lůžku, popřípadě teplé obklady v oblasti pravého podžebří. Podávají se léky tlumící bolest a stahy žlučníku (analgetika a spasmolytika). První dva dny pacient dodržuje čajovou dietu, po odeznění záchvatu pak nastupuje žlučníková dieta.

Je odstranění žlučníku nezbytné?

Některé druhy malých kamenů a kamínků je možné i rozpustit nebo rozdrtit, a to dlouhodobým užíváním léků ovlivňujících složení žluče. Velmi často však lékař objeví žlučník již plný kamenů, kameny větších rozměrů či jejich mozaikovitá seskupení. V takovém případě lékař pravděpodobně doporučí odstranění žlučníku. To se provádí buď výše zmíněnou laparoskopií, někdy je však stále třeba přistoupit ke klasickému řezu, zejména v případě, sestoupily již kameny do žlučových cest.

Komplikace spojené s neléčením žlučníkových kamenů

Mezi možné komplikace patří akutní nebo chronická zánětlivá onemocnění žlučníku a žlučových cest. Dále může dojít k poruše vylučování žluči, která vzniká jako následek ucpání vývodu žlučníku. Projdou-li kameny vývodem žlučníku, mohou se zablokovat v papile, což má za následek vznik pankreatitidy, žloutenky nebo bakteriální infekce. Kameny mohou také srůstat s okolní tkání a nakonec mohou vycestovat do střev nebo do břišní stěny. Dojít může i ke vzniku rakoviny žlučníku.

Prevence je samozřejmě i u žlučových kamenů základ - více v článku Jarní očista jater a žlučníku.

Zdroj: www.ulekare.cz, www.nemoci.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Padání vlasů - příroda si s tím poradí!
Jste závislí na internetu?

Další články

Cystická fibróza
Cystická fibróza

Cystická fibróza

19.08.2016

Cystická fibróza je velmi vážné a i přes pokroky medicíny nevyléčitelné onemocnění. Navíc je poměrně časté, vyskytuje se v poměru 1:3000, a to převážně u bílé rasy. Onemocnění je z ...

Letní úrazy a poškození očí
Oči

Letní úrazy a poškození očí

17.08.2016

V létě vystavujeme svůj zrak mnohým rizikům, aniž o nich vůbec víme. Zrak ohrožuje slunce, vítr, sinice a dokonce i lidská moč obsažená ve vodě na koupalištích. Tím vším se oči stá ...