Trápí vás svalové křeče? Víme, co je příčinou a jak jim předcházet
Každému se jistě občas stane, že ho chytne křeč, například do lýtka nebo prstů u nohou. Pokud jste zažili svalové křeče a pátrali jste po jejich příčině, nejčastěji jste pravděpodobně narazili na nedostatek hořčíku jako důvod jejich vzniku. Příčin je ale více, a přestože to může být i tímto minerálem, pravda je o něco komplexnější.
Co je křeč
O křeči mluvíme v případě, kdy dojde k prudkému stahu svalu, který bývá velice nepříjemný a dokáže sval i v podstatě celou končetinu ochromit. Jak ke křeči dojde? Jde o moment, kdy se svalová vlákna do sebe nesprávně stáhnou v důsledku nerovnováhy vnitřního prostředí. Častou příčinou je nedostatek minerálních látek, ale také přetížení svalů nebo nedostatek tekutin.
Nejčastější příčiny
Nejčastějším důvodem svalových křečí je nedostatek tekutin, tedy vody. Důležitým faktorem jejich vzniku je nedostatek minerálů, zejména hořčíku, ale také draslíku, vápníku nebo sodíku. Svalové křeče dočasně ochromí lokální funkčnost svalu, což může být v určitých situacích nebezpečné. Jde o chvíle, kdy daný sval právě potřebujete zapojit. Proto je rizikové plavání ve studené vodě nebo také vysokohorská turistika. Křeče nejsou nebezpečné samy o sobě, přesto je dobré jim předcházet.
Jak se před svalovou křečí chránit
V první řadě je důležité hlídat si pitný režim, a to v dlouhodobém měřítku. Pokud se chystáte na sportovní výkon, je potřeba množství a druh tekutin upravit. Před sportem si dejte hypotonický nápoj, v průběhu výkonu pak izotonický druh nápoje, a nakonec po výkonu zkuste hypertonické nápoje. Různé typy nápojů totiž ovlivňují poměr minerálních látek a množství tekutin.
Neméně důležitou prevencí svalových křečí je také pravidelný strečink před sportem i po něm. Díky protahování současně zabraňujete zranění, prodlužujete výkonnost, a naopak urychlujete regeneraci. Před začátkem cvičení volte spíše kratší výdrže v protažení a zaměřte se více na dynamický strečink, abyste rozhýbali klouby a zahřáli svaly. Po sportu je pak dobrý statický druh strečinku, kdy zůstáváte ve výdržích delší dobu. Vždy během strečinku nezapomeňte pravidelně a uvolněně dýchat.
Jak se křeče zbavit
A jak se dá křeče zbavit ve chvíli, kdy vás přepadne? Pokud k tomu jsou vhodné podmínky, nejrychleji křeč odezní, když danou svalovou část protáhnete. Během protažení dýchejte a pomalu se vraťte do původní pozice. Klidně opakujte několikrát po sobě, dokud se sval nesrovná. Akutně také může pomoci koncentrát s hořčíkem i s dalšími minerály, který se naráz vypije. Pokud patříte mezi osoby, které na křeče často trpí, mějte během pohybových aktivit u sebe alespoň energetický gel s vitamíny, minerály a cukry. Co udělat v neposlední řadě, je doplnění tekutin. Ideálně vodu a třeba i v kombinaci s iontovým nápojem, ovšem ten účinkuje až po delší době.
Vůbec nejlepší je svalovým křečím předcházet, a to právě dostatečným pitným režimem, pravidelným přísunem minerálů a zejména před sportovním výkonem nebo při fyzické námaze myslet na tekutiny o to více.
Zdroj: Autor
Autor: Veronika Matoušová